Od 10 do 13 lipca 2009 roku w Lincoln Center odbywać się będą liczne wydarzenia w ramach zakończenia programu Podążając ścieżkami Mistrza: Rok Grotowskiego w Nowym Jorku. Podążając ścieżkamiMistrza: Rok Grotowskiego w Nowym Jorku jest pierwszą tak duża w USA prezentacją dorobku i rewolucyjnych idei Jerzego Grotowskiego, światowej sławy reżysera, reformatora teatru, wielkiego pedagoga i dla wielu – duchowego przewodnika.
10 lipca w odbędzie się ostatnia sesja w Tisch School of the Arts, NYU, przy 721 Broadway. Podczas dwóch dyskusji panelowych: Parateatr, Teatr Źródeł (o 19:00) i Dramat Obiektywny (o 20:30), o pracy z Mistrzem opowiedzą badacze twórczości Grotowskiego z lat 70. i 80. i uczestnicy jego kulturowych wypraw badawczych w tym czasie: Margaret Croyden, Magda Złotowska, Jairo Cuesta, Massoud Saidpour, Holly Jolsinger, James Slowiak i Téo Spychalski. Lisa Wolford Wylam poprowadzi oba spotkania.
11 i 12 lipca w Walter Reade Theater, w Film Society of Lincoln Center przy 165 West 65th Street zaprezentowany zostanie program filmowy Grotowski i jego dziedzictwo. Będzie można zobaczyć zapisy m.in. zapisy legendarnych spektakli reżysera Akropolis i Książe Niezłomny, ale także zapoznać się z działalnością Ośrodka Jerzego Grotowskiego i Thomasa Richardsa w Pontederze we Włoszech – oficjalnych spadkobierców spuścizny Grotowskiego i kontynuatorów jego działalności. Zaprezentują oni m.in. bardzo rzadko pokazywany publicznie i tylko w obecności najbliższych współpracowników Grotowskiego, dokument Sztuka jako wehikuł w reż. Mercedes Gregory.
13 lipca w zamykającej Rok Grotowskiego dyskusji, którą mamy zaszczyt prezentować w ramach prestiżowego Lincoln Center Festival, Thomas Richards i Mario Biagini opowiedzą o swojej pracy z Grotowskim i o tym, co znaczy kontynuować jego drogę twórczą w ramach własnych poszukiwań artystycznych.
Rok 2009 – 10. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego i 50. rocznica utworzenia Teatru Laboratorium – został ogłoszony Rokiem Grotowskiego pod patronatem UNESCO. Obchody Roku Grotowskiego w Nowym Jorku otworzyliśmy 6 lutego i od tego czasu, Instytut wraz NYU Tisch School of the Arts zaprezentował szereg spotkań i warsztatów z najbliższymi współpracownikami Mistrza oraz badaczami i kontynuatorami jego myśli z całego świata,m.in.: Ludwikiem Flaszenem, Reną Marecką, Maud Robart (Haiti/Francja), Nicolasem Nunezem i Heleną Guardią (Meksyk), Ryszardem Nieoczymem (Kanada), Deborah Middleton (Anglia), Stephenem Wanghiem (USA) czy Ang Gey-Pin (Singapur/Włochy).
Z okazji Roku Grotowskiego, w zewnętrznych oknach jednego z najbardziej okazałych budynków NYU, Kimmel Center stojącego przy Washington Square organizatorzy pokazali także wystawę Grotowski w Polsce – fotografie Andrzeja Paluchiewicza, którą dziennie miało okazję oglądać kilka tysięcy osób. Druga część wystawy pokazana została w sali Riese Common Room w Tisch School of the Arts, NYU.
Podczas uroczystego otwarcia Roku Grotowskiego w Nowym Jorku, jego kurator, prof. Richard Schechner został udekorowany odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu jego zasług dla promocji polskiego teatru w Stanach Zjednoczonych. W imieniu Ministra Bogdana Zdrojewskiego wręczyła ją Monika Fabijańska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Przemawiał także przedstawiciel UNESCO.
Kurator programu: Richard Schechner, profesor New York University,