30 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00 w Warszawie odbędzie się prezentacja projektu Latarnia dla Lampedusy i spotkanie z artystą Thomasem Kilpperem. Można będzie obejrzeć także film Marcelli Vanzo Summertime oraz wziąć udział w dyskusji z udziałem Teresy Święćkowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego.
Lampedusa to słowo-klucz, symboliczne miejsce we współczesnej Europie. Najdalej wysunięta na Morzu Śródziemnym włoska wysepka powoli przekształca się w bastion, wypełniony policją i strażą graniczną. To tu lądują bądź rozbijają się łodzie nielegalnych imigrantów, tu przebiega wyznaczona granica twierdzy Europa.
Idea włoskiej artystki Marcelli Vanzo Summertime zestawia dwa obrazy: letnią wycieczkę turystów do wraku na wybrzeżu greckiej wyspy Zakynthos – lokalnej atrakcji, oraz podróż nielegalnych imigrantów, przechwyconych przez włoskie służby graniczne, na Lampedusę. Zestawienie obrazów ludzi na obu statkach wydobywa zestaw podobnych gestów, układu stłoczonych ciał i ich relacji a jednocześnie kompletnie odmiennego kontekstu. Artystka mówi o swojej pracy, że to skrzyżowanie kina i MTV;, widoki statków, słońca, morza, terkoczące silniki i muzyka towarzyszą obrazom bohaterów równolegle odbywającego się ruchu: kolorowych mas ludzi w bikini, oczekujących luksusowych wakacji na Morzu Śródziemnym, i ciemnych, ubranych, milczących grup przemierzających morze, by przetrwać. Video otwiera się i zamyka ujęciami wraków statków: podniesionymi do rangi pomnika w najpiękniejszej zatoce Zakynthos, oraz tymi skonfiskowanymi i zrzuconymi w stertę w ukrytym zakątku Lampedusy.
Berliński artysta Thomas Kilpper zaprojektował dla Lampedusy latarnię morską, umożliwiającą lepszą nawigację w nocy i pomagającą uniknąć roztrzaskania czy zagubienia statków i szalup nielegalnych imigrantów próbujących dostać się do Europy. Projekt Kilppera przypomina również o rozdzieleniu wymiaru indywidualnego od politycznego, sprzyjającemu marginalizowaniu i przekształcaniu w świadomości Europejczyków procesów migracji. Model latarni w różnych wersjach prezentowany był już w kilku galeriach we Włoszech – a użyte w konstrukcji barwy pochodzą od kolorów afrykańskich łodzi.
Thomas Kilpper mieszka i pracuje w Berlinie. Jego prace, stanowiące artystyczne interpretacje specyficznych społecznych i politycznych uwarunkowań, pokazywane były m.in. w South London Gallery, Generali Foundation w Wiedniu, Schirn Kunsthalle i Schirn Kunstverein we Frankfurcie oraz Badischer Kunstverein w Karlsruhe. Najnowsza praca, State of Control zrealizowana we współpracy z Neuer Berliner Kunstverein to linoryt o powierzchni 800 m² na piętrze budynku mieszczącego niegdyś główną siedzibę Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (Stasi) w Berlinie Wschodnim.
Marcella Vanzo jest jedną z najbardziej obiecujących włoskich artystek video młodego pokolenia. Mieszka i pracuje w Mediolanie.
Teresa Święćkowska pracuje na Uniwersytecie Warszawskiem. Jest członkinią Think Tanku Feministycznego, należy do redakcji Bez Dogmatu. Interesuje się ruchami społecznymi, stosunkami pracy i migracją. Jest autorką książki Public relations a demokracja, współautorką książek Media i władza oraz Europa w działaniu. Autorka artykułów na temat migracji oraz raportu Emigrantki na globalnym rynku taniej pracy
30 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00
Warszawa, ul. Lubelska