Od 9 do 19 lipca na ulicach, w muzeach i różnych punktach Gdyni zobaczyć będzie można dziwne, piękne, nowoczesne, znane i nieznane produkty, przedmioty i projekty. Ten zaskakujący czasami świat to druga już edycja Gdynia Design Days 2009 – dni designu krajów nadbałtyckich. Wspólnie z Miastem Gdynia organizuje je Instytut Wzornictwa Przemysłowego – ogólnopolska instytucja zajmująca się designem. Polskie i zagraniczne wystawy, konferencje, prezentacje, warsztaty dla dorosłych i dzieci, designerskie zakupy – wydarzenia dla wszystkich mieszkańców Gdyni i Trójmiasta, turystów, przedsiębiorców i projektantów.
Co to jest design, co to jest wzornictwo? Współczesny świat, ze swoją różnorodnością, indywidualizacją, technologiami i masową, wirtualną komunikacją, wymaga nowego myślenia o przedmiotach. Wymaga nowych narzędzi, dzięki którym można realizować swoje potrzeby, usług, które są potrzebne i które oferują instytucje. Dzisiejszy świat wymaga też nieustannego wyboru, dopasowania, nowych rozwiązań. Osobistych, publicznych i globalnych. Dla odbiorcy indywidualnego praktyczne wszystko trzeba zaprojektować od nowa, tak, aby służyło jego potrzebom. Ale także w taki sposób, aby mógł współdecydować o tym, jak ich rozwiązanie zostanie zaprojektowane. Dlatego na przykład wśród mebli tyle dopasowań na życzenie – kolor, materiał, funkcje, możliwość użytecznego komponowania. Dlatego usługi są interaktywne i pozwalają klientom obsłużyć się samodzielnie.
Gdynia Design Days 2009 prezentuje świat mądrych przedmiotów i rozwiązań w przestrzeni publicznej, dobrych usług dla wszystkich, projektów pozwalających w zrównoważony sposób korzystać ze środowiska. Świat wygodny, funkcjonalny, odpowiedzialny i estetyczny, w którym można żyć łatwiej, piękniej, w zgodzie z naturą i naszymi potrzebami. Nowocześnie zorganizowane sfery życia osobistego, zawodowego i publicznego potrzebują projektantów i proponowanych przez nich rozwiązań. W tegorocznej, drugiej już, edycji Gdynia Design Days można zobaczyć, jak dbają o nią Szwedzi, co projektują polscy i zagraniczni młodzi designerzy, jak pracują najsławniejsi projektanci świata, jakie produkty na polskim rynku są najlepiej zaprojektowane, w jaki sposób projektanci pomagają chronić środowisko. Dobre praktyki z Polski i ze świata, warsztaty z kreatywności dla dzieci, wieczorne rozmowy przy stole o współczesnym wzornictwie w scenerii portowych kontenerów, w portowym mieście.