5 lipca 2009 roku o godzinie 16.15 w Tyńcu rozpoczną się XXXVIII Tynieckie Recitale Organowe. Cykl letnich koncertów muzyki organowej odbywających się w Kościele Opactwa OO Benedyktynów w Tyńcu w lipcu i sierpniu każdego roku. Na koncertach prezentowana jest muzyka w wykonaniu organistów z Polski i Europy. W każdym koncercie organiście towarzyszą chóry, zespoły kameralne i soliści.
Tynieckie Recitale Organowe rozpocznie koncert organowy Andrzeja Białko, organiście towarzyszyć będzie chór z Limanowej Chór Canticum Iubilaeum. W programie: BACH, MENDELSSOHN, LISZT oraz utwory a cappella
Andrzej Białko (ur. w 1959 r. w Krakowie) ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973 najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, w 1985 również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Johanna Sebastiana Bacha w Bydgoszczy-Gdańsku.
Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech, oraz w Libanie i obu Amerykach. Udziela się również jako pedagog – jest profesorem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II ST. Im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje z licznymi zespołami, m.in. Capellą Cracoviensis, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, a także z Filharmonią Krakowską.
W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J.S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem Ars organi zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI-XX wieku.
W rozległymi stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada także komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Szereg jego nagrań wzbogaciło taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 13 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Chór Canticum Iubilaeum – (radość śpiewania) – powstał w styczniu 1998 z inicjatywy Marka Michalika, absolwenta sekcji Muzyki Liturgicznej przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Członkami chóru są studenci, uczniowie gimnazjum i osoby pracujące zawodowo. Repertuar zespołu obejmuje utwory od renesansu po muzykę współczesną. Zespół uczestniczy w licznych koncertach, regularnie uświetnia śpiewem uroczystości w Bazylice MB Bolesnej w Limanowej. Jest laureatem wielu festiwali chóralnych, koncertował m.in. we Włoszech i Słowacji.
Dom Kultury Podgórze
ul. Krasickiego 18
30-515 Kraków