10 lipca 2009 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu odbędzie się uroczyste otwarcie projektu Artysci bez granic / Papier bez limitu, którego ideą jest prezentacja tworczosci artystow z rożnych stron swiata, niezależnie od miejsca ich zamieszkania, pochodzenia, przekonań politycznych czy religii.
Jedynym kryterium jest wartośc i oryginalność sztuki którą tworzą, a także prawda i sila przesłania. Organizatorzy chcą by w kolejnych latach galerie prezentowały tworczość tych artystów krajów Unii Europejskiej, których łaczy wybór papieru jako tworzywa swobodnej kreacji. W dotychczasowych czterech wystawach można było zobaczyć: dużą miedzynarodową grupę artystów z EAA (European Artists Association) z Niemiec i zaproszonych gosci (2005), 7 grafików belgijskich zwiazanych z Miedzynarodowym Centrum Graficznym im. Fransa Masereela / Belgia (2006), Grupę 13L z Barcelony zajmujacą się kreowaniem w obszarze szeroko rozumianej sztuki książki (2007) i artystów z Wegier, tworzących z Miszkolcu Grupe MIKOR (2008). W tym roku zaprezentowane zostaną instalacje z papieru pięciu artystów Grupy Urban District 16_11 z Nowego Sadu w Serbii.
Grupa Urban District 16_11 powstala 16 listopada 2007 r. Jest nastawiona na przełamywanie zarówno klasycznego jak i współczesnego nastawienia do sztuki w galeriach i otwartej przestrzeni miejskiej. Dzialanie grupy opiera sie na przekonaniu, że możliwości ekspresji klasycznych dziedzin i technik sztuki bynajmniej nie wyczerpały się, że tworczość wcale nie osiągnęła kresu jeśli chodzi o powagę refleksji i odpowiedzialność – to określa sposób w jaki grupa zajmuje sie sztuką.
Członkowie grupy dąża do dalszego rozwoju sztuk wizualnych przez cyzelowania swojego własnego, osobistego podejścia i języka, jak również wspierając te artystyczne osobowości i wystąpienia, które w ich mniemaniu wpływaja na jakość tego, co się aktualnie w sztuce dzieje. Celem grupy jest: pokazać możliwości alternatywnych form prezentowania dziel sztuki; łaczyć rożne obszary; edukować publiczność w zakresie nowych tendencji w sztukach pięknych i wizualnych poprzez wyklady i sylwetki wizytujących artystów; popularyzować sztukę wśród mlodzieży, uczniów gimnazjów i liceów, studentów kierunków artystycznych i szerokiej publiczności; obcować ze sztuką w tradycyjny sposób w galeriach i probować zawłaszczać niekonwencjonalną przestrzeń wystawienniczą.
Otwarcie, piatek / 10 lipca 2009, godzina 18:00
wystawa czynna do 25 sierpnia 2009
Galeria Sztuki Wspolczesnej
ul. T. Kosciuszki 3, 37-700 Przemyśl