Do 13 lipca 2009 roku w Warszawie potrwa projekt transFORM – twórcza przestrzeń w okolicach Mostu Świętokrzyskiego. transFORM jest częścią Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany. Przez cały czas trwania festiwalu można oglądać wystawę w plenerze Małgorzaty Łuczyny, Garden plots.
Harmonogram:
Środa 10 lipca
21.00, barka – MultiArtLab
Środowe Laboratorium Sztuk Wszelkich rozpoczyna 17.06.2009 swoją działalność na barce kulturotwórców cumującej przy Syrence, nieopodal Mostu Świętokrzyskiego. O 21.00 rozpocznie się eksperyment intuitywnej kompilacji sztuki – teoretycznie i praktycznie. Uczestnicy będa mogli znaleźć na barce scenę, pracownię i klub jednocześnie.
Cykl eksperymentów poprowadzą:
Piotr Michałowski – muzyk reprezentujący Warsaw Electronic Festival,
Jan Pieniążek – instalacje świetlno-dźwiękowo-rzeźbiarskie,
Adam Błaszczyk – visual performance,
Katarzyna Jaśkiewicz – performance, taniec i wideoart – gospodyni projektu.
Czwartek 9 lipca
21.00, barka – Dominika Truszczyńska, Oko Hasiora – czyli o obrazach, które Władysław Hasior rejestrował przy pomocy aparatu fotograficznego i prezentował w formie pokazów, zwanych kino.
Władysław Hasior jest znany jako rzeźbiarz, twórca pomników, performer, twórca kolaży, asamblaży i Sztandarów. Hasiorznany jest jako artysta wszechstronny, oryginalny, bezkompromisowy, używający w swych dziełach bardzo różnych materiałów – od rączek lalek, przez widły po żywioły – wiatru czy ognia. Mało znanym obszarem działań Władysława Hasiora jest fotografia. W posiadaniu Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem znajduje się około 20 000 slajdów zrobionych przez artystę. Czy Władysław Hasior uważał się za fotografa? Czym była dla niego fotografia? Do czego służył mu aparat fotograficzny? Co dokładnie nim rejestrował? Czemu bez przerwy robił zdjęcia i co chciał przez nie
powiedzieć?
Piątek, 10 lipca
19.00, kontener – Dominika Truszczyńska, Mgnienia nieskończoności, instalacja w kontenerze, wernisaż
To cykl prac o zapamiętywaniu i powracaniu do zapamiętanego – w różnych rytmach i konfiguracjach obrazów. Którą chwilę naszego życia przeżywamy jak bardzo intensywnie, który moment zapamiętujemy?
20.00, barka – Instytut metali niezależnych przedstawia (video, audio i niespodzianki) w wykonaniu jednoosobowej anonimowej formacji zajmującej się intymnym miksowaniem miasta
20:30, barka – Grupa artystyczna: SUDNIK, KUNKOWSKI, DUDA, WUDARCZYK
Wydarzenie interdyscyplinarne. Happening muzyczno-plastyczny. Muzyka intuicyjna z często zaskakującymi, kosmicznymi efektami przestrzennymi. Podczas koncertu odbędzie się wirtualny wernisaż malarstwa i rzeźby Jacka Wudarczyka pt.: Kopie i oryginały – w tym rzadkość – autorskie, lekko przetworzone kopie malarstwa np. Amadeo Modiglianiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego.
FILM – strumienie w Tatrach (Tadeusza Sudnika).
ZDJĘCIA – podróż rzeką Rawką, pejzaże, świat struktur natury.
Sobota, 11 lipca
10:00-13:00 – czytelnia na barce
11.00 Projekt Natura, Wyższa Szkoła Artystyczna i Aktywne Studium Plastyczne Technik Teatralno-Filmowych, plener przy barce. Pomysł polega na stworzeniu postaci – kostiumów i charakteryzacji, a także posłużenia się technikami bodypaintingu. Postacie są zainspirowane elementami natury: wodą, skałą, piachem, drzewami itp. Na oczach przechodniów studenci przemieniają postać ludzką w różnorodne formy ziemi.
21.00 Kino na barce – filmy o sztuce i artystach: Jacku Bąkowskim (real. Anna Francman), Jerzym Czuraju (real. Marcin Kossowski), Ryszardzie Grzybie (real. Józef Piwkowski, współpraca Klara Kopcińska), „50 lat Szkoły Filmowej w Łodzi” (real. Józef Piwkowski, współpraca Klara Kopcińska)
Niedziela, 12 lipca
12:00, barka, Syrena dla Warszawy – to spotkania osób, które wciąż słyszą muzykę i chcą ją tworzyć niezależnie od posiadanych umiejętności, pory dnia czy stanu upojenia alkoholowego. Przez 10 niedziel, począwszy od 12 lipca, będziemy spotykać się w samo południe na wspólnym muzykowaniu.
15:00-20:00, Linas Domarackas (współpraca Katia Sokolowa-Zyzak), Zielona Galeria, barka, a następnie przemarsz do Parku Praskiego (!)
19:00 Bale Kapitańskie. Przeboje ze starych winyli, ryba z grilla i rozmowy z Kapitanami żeglugi rzecznej – dla chętnych tańce.