Ukazał sie najnowszy numer kwartalnika Kronos. W wydaniu dwutomowym zamieszczone zostały polskie przekłady kluczowych ustępów ostatniej filozofii Schellinga. Ponadto w dziale Prezentacje czytelnik może przeczytać tekst Piotar Graczyka Czaszka Yoricka, czyli proces mitologiczny jako historia, Marcina Rychter, Iwan Kiriejewski: od lubomudria przez antykapitalizm do prawosławia czy Iwana W. Kiriejewskiego, Mowa Schellinga (1845).
W dziale Eseje zamieszczone zostały teksty współczesne, konfrontujące myśl Schellinga z różnymi nowoczesnymi ideami: od Habermasa do Heideggera, od Baudrillarda po Badiou, od Derridy do Jonasa. Kontrapunktem dla tych rozpraw są teksty filozofów rosyjskich, a przede wszystkim – zamykający tom wybór fragmentów Ojcze nasz Augusta hr. Cieszkowskiego, dzieła niewznawianego od lat osiemdziesięciu.
Filozoficzną świadomość polskiego inteligenta – jego znajomość filozoficznej tradycji – określiły dwa fundamentalne dzieła. Była to z jednej strony trzytomowa Historia filozofii Władysława Tatarkiewicza, z drugiej – założona przez Irenę Krońską i Adama Schaffa seria Biblioteka Klasyków Filozofii. W obu tych przedsięwzięciach rzuca się w oczy ta sama nieobecność, słychać to samo przemilczenie. Zostali w nich zmarginalizowani, albo w ogóle pominięci, Schelling i Nietzsche. Wawrzyniec Rymkiewicz