Od 17 lipca do 6 września 2009 roku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie trwać będzie wystawa plakatów Alfreda Hałasy. Wystawa w Galerii MCK będzie przeglądem najlepszych plakatów filmowych, teatralnych, wystawienniczych jakie stworzył Hałasa w ostatnich latach. Została przygotowana przez MCK w ramach cyklu prezentującego najwybitniejszych artystów polskich tworzących poza granicami kraju.
Hałasa prowokuje skojarzenia idei z obrazami, potrafi również twórczo wykorzystać przypadek. Umiejętnie scala w jednym dziele narrację i abstrakcję, analogie i metafory. Formy i symbole stanowią spójny język wizualny, zdolny unieść skomplikowane treści w lapidarnej formie w taki sposób, że są zrozumiałe dla szerokiej publiczności. Bowiem sztuka plakatu, choć pojawia się na wystawach w muzeach i galeriach, jest przeznaczona na ulice miast. Plakaty Hałasy są bezpośrednie w swym przekazie, nawet uderzające, lecz nigdy wulgarne. Przedmiotem poszukiwań artysty jest komunikatywna prostota, balansująca na granicy minimalizmu, by – wychwytując mgnienie oka odbiorcy – wywoływać u niego określone emocje, asocjacje i zapisać się w jego w pamięci.
Alfred Hałasa: projektant i pedagog. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom z architektury wnętrz (1968) i wzornictwa przemysłowego (1971). Karierę rozpoczął jako asystent profesora Mariana Sigmunda. W 1972 roku wyjechał do Francji. Pracował w Agence parisienne d’esthétique industrielle (A.P.E.S.), następnie zaś w Société d’études coordonnées (S.E.C.). W roku 1975 przeniósł się do Kanady, a dwa lata później został profesorem na Uniwersytecie Québec w Montrealu na wydziale wzornictwa przemysłowego. Prowadzi zajęcia z metodologii i składni grafiki projektowej. W 1980 roku współorganizował laboratorium badań eksperymentalnych w komunikacji wizualnej Bretelle. W 1981 roku utworzył z kolegami Centre de Design i Design International – coroczne letnie kursy, konferencje i warsztaty z projektowania przemysłowego prowadzone przez najlepszych specjalistów świata.
Twórczość prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych – krajowych i międzynarodowych. Wielokrotnie wygłaszał wykłady za granicą. Jest autorem wielu scenografii teatralnych. Laureat licznych nagród międzynarodowych. Jego prace znajdują się w muzeach, bibliotekach i prywatnych kolekcjach w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Jako wychowawca uformował ponad 4 000 studentów grafiki projektowej. Kierował licznymi przedsięwzięciami edukacyjnymi, przyczynił się tym samym do rozsławienia szkoły wzornictwa przemysłowego UQAM na całym świecie. Zasiadał jako przewodniczący w jury: konkursu na ilustrację LUX w 2004 roku, krakowskiego Festiwalu Plakatu Reklamowego w 2005 roku i Biennale Plakatu w Chicago w 2008 roku. Kontynuuje badania nad konceptualizacją języka wizualnego w komunikacji oraz eksperymentami w dziedzinie sztuk plastycznych.