Od 9 sierpnia do 27 września 2009 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana będzie wystawa, będąca monograficzną prezentacją dorobku Alaina Le Quernec’a. Artysta jest trzecim laureatem Nagrody im. Jana Lenicy, ufundowanej przez MNP w 2001 roku, po śmierci tego wybitnego polskiego plakacisty. Właśnie fascynacja polskim plakatem, jego swoboda obrazowania niezależna od zasad komercyjnej wizualizacji, skłoniła francuskiego grafika do przybycia do Polski (w 1971 r.) i odbycia rocznego stażu w warszawskiej ASP. Był to zwrotny moment w jego twórczości artystycznej.
Plakaty Le Quernec’a, koncentrują się na tematach politycznych, społecznych, kulturalnych i coraz częściej instytucjonalnych. Poruszana w nich tematyka, będąca odpowiedzią na aktualne wydarzenia, otrzymuje jednak komentarz o charakterze uniwersalnym i ponadczasowym. Wiele jego prac posiada charakter autorski, wynikający z potrzeby odniesienia się do otaczającej rzeczywistości: wojna na Bałkanach, zagrożenie nuklearne, nacjonalizm, obrona praw człowieka, bieżące wydarzenia polityczne. Jego prace są czasem brutalne i szorstkie, mogą się nawet wydawać obraźliwe, ale są też bardzo zmysłowe. Nawet jeśli forma nieco przysłania ten przekaz, autor zawsze pozostawia odbiorcy wolną przestrzeń do interpretacji. Obecnie dzięki intensywnemu rozwojowi technik poligraficznych, plakaty te są często drukowane w wielkich formatach i eksponowane w środowisku miejskim w specjalnych do tego przeznaczonych ramach. Poza plakatem, Le Quernec projektuje systemy identyfikacji wizualnej, opracowuje projekty wydawnicze, od szeregu lat jego rysunki satyryczne publikuje dziennik Le Monde.
Ekspozycja w MNP prezentuje prace obejmujące 30 lat pracy graficznej artysty z położeniem szczególnego akcentu na prace najnowsze. Zostanie na niej zaprezentowane blisko 100 plakatów, głównie teatralnych dla Opéra de Rennes, Scene Nationale w Tarbes, Musés Château des Ducs de Bretagne w Nantes, władz miasta Quimper, poruszających tematykę społeczno-polityczną, w tym najbardziej rozpoznawalne La Pub Tue, Bosnie, Henri (plakat powstały w hołdzie Toulouse-Lautrecowi), They are Just People Only with Down Syndrome (Oni są tylko ludźmi z zespołem Downa) oraz prace przygotowywane dla takich instytucji jak Amnesty International, Francuskiej Partii Socjalistycznej, Le Comite de Lutte Contre Les Maladies Respiratoires (Komitet do walki z chorobami dróg oddechowych), Charitable Fund Down Side Up (Fundacja do walki z zespołem Downa).
Alain Le Quernec – urodził się 15 listopada 1944 r. w Le Faouët (region Morbihan), jest rodowitym Bretończykiem. W latach 1961 – 1964 studiował sztukę w Akademie des Beaux-Arts w Paryżu, tam uzyskał tytuł nauczyciela sztuki. W dziedzinie plakatu uważa się za samouka. Zestaw wykorzystywanych przez artystę rozwiązań graficznych ulega ciągłej ewolucji. Rysunek, który dominował w początkowej fazie jego twórczości, został stopniowo zastąpiony przez fotografię, która przetworzona staje się elementem składowym fotomontaży i kolaży tworzących graficzny wizerunek, bądź tak jak w pracach z ostatnich lat czysta fotografia obdarzona jedynie krótkim słownym komentarzem. Z drugiej strony ostatnie lata to również powrót do fascynacji formą i kolorem.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 9
09 sierpnia – 27 września 2009