W dniach 23 do 30 sierpnia w Jarosławiu odbędzie się XVII edycja Festiwalu: Pieśń Naszych Korzeni. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu będzie muzyka Liturgiczna słowiańskiego prawosławia oraz łacińska i germańska muzyka z okresu karolińskiego.
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1992 roku, pod nazwą Jarmark Muzyki Dawnej, która miała nawiązywać do słynnych jarmarków kupieckich, odbywających się w Jarosławiu w XVI i XVII wieku. Po kilku latach organizatorzy zmienili nazwę na: Pieśń Naszych Korzeni oraz wydłużyli czas jego trwania z kilku dni do całego tygodnia.
Jarosławski festiwal szybko zdobył sobie wierną publiczność z całej Europy. W środowisku muzycznym jest znany jako miejsce nieustannych poszukiwań oraz debaty nad Tradycją. Swoją wyjątkowość zawdzięcza unikatowej formule, która opiera się na wymianie doświadczeń między profesjonalistami i amatorami. Uczestnicy mają okazję do spotkania z występującymi tutaj muzykami nie tylko podczas koncertów, ale także bezpośrednio. Odbywają się tutaj liczne warsztaty (chorał gregoriański, chór festiwalowy, orkiestra barokowa, taniec tradycyjny, historyczny i inne) prowadzone przez specjalistów (Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Hugo, Tim Eriksen, Andrea Navratil, Romana Agnel).
Na seminarium Pieśń Naszych Korzeni, które odbywa się codziennie w południe, zapraszani są wykonawcy, którzy dali koncert poprzedniego dnia. Opowiadają o swojej muzyce, zdradzają tajniki wykonawstwa, dzielą się życiową filozofią. Okazja do nieoficjalnych spotkań nadarza się podczas wspólnych posiłków czy w Klubie Festiwalowym, gdzie każdego wieczoru po koncercie można bawić się przy dźwiękach muzyki ludowej i lampce wina.
Koncepcja Festiwalu opiera się na prezentacji rozmaitych podejść do muzyki dawnej, pojmowanej estetycznie, a nie chronologicznie. Obok zatem muzyki dawnych epok rekonstruowanej na podstawie rozmaitych źródeł prezentujemy muzykę tradycyjną, żywą, przekazywaną nieprzerwanie z pokolenia na pokolenie. Zdarza się także łączenie obydwu podejść oraz elementy twórczego rozwijania dorobku poprzednich pokoleń. To co sakralne występuje tutaj obok tego, co ludyczne, monumentalne obok kameralnego, rodzime obok egzotycznego.
Nie jest to tylko seria wyjątkowych koncertów, dobranych według bardzo szczególnego klucza, lecz też cykl spotkań, warsztatów, biesiad z tradycyjnymi tańcami różnych kultur, codziennych gregoriańskich nieszporów i jutrzni, które są dostępne wszystkim, bynajmniej nie w bierny sposób. Bardzo ważny jest przy tym wymiar społeczny i edukacyjny tego przedsięwzięcia: większą cześć publiczności stanowi młodzież, która przyjeżdża do Jarosławia z całego kraju. Jarosław posiada szereg cennych zabytków sztuki sakralnej – festiwalowe koncerty i inne wydarzenia odbywają się w barokowych kościołach, cerkwi greckokatolickiej i innych historycznych wnętrzach. Gościliśmy już takie sławy, jak Jordi Savall, Sigiswald Kuijken (La Petite Bande) Marcel Peres (Ensemble Organum), Lycourgos Angelopoulos (Grecki Chór Bizantyjski), zespoły: Sequentia, Micrologus, Graindelavoix, Sirin i wiele, wiele innych.
Linie przewodnie tego roku, to: muzyka liturgiczna słowiańskiego prawosławia (moskiewski Sirin i legendarny serbski śpiewak – Pavle Aksentejević) oraz łacińska i germańska muzyka z okresu karolińskiego (parysko-kolońska Sequentia i bolońska Cantilena Antiqua). Pozycją wyjątkową, monumentalną, a zarazem eksperymentem będzie wykonanie XIV-wiecznej Messe de Notre Dame przez 40-osobowy chór festiwalowy pod kierownictwem Marcela Peresa.
Festiwal: Pieśń Naszych Korzeni
W dniach 23 do 30 sierpnia
Jarosław
1 komentarz
Festiwal daje możliwość bezpośrednich spotkań z wybitnymi
artystami z wielu krajów (którzy, zgodnie z
formula festiwalu, pozostają dłużej, niż każe
konieczność wykonania koncertu). Naturalnie
młodzież (i miejscowa i przyjezdna) uczestniczy
tez w artystycznym i edukacyjnym aspekcie:
uczestniczy w warsztatach, wykładach,
spotkaniach-seminariach, zajęciach chóru (który
występuje podczas koncertu finałowego). Każdemu polecam festiwal!!!!!!