Od 31 lipca do 2 sierpnia 2009 roku na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą w ramach projektu Nowe Sukiennice w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych będzie można obejrzeć wystawy Muzeum Narodowego w Krakowie a także wziąć czynny udział w tworzeniu Muzeum Przystanku Woodstock.
Do przywiezionych przez uczestników zdjęć będzie można wspólnie wypełniać karty inwentarzowe, w których każdy będzie mógł napisać historię swojego przedmiotu. Zdjęcia wraz z kartą zawisną obok dużych powiększeń dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. W czasie 3-dniowych warsztatów (piątek, sobota i niedziela) będzie można wspólnie rozmawiać, obserwować – i działać – tak jak sto trzydzieści lat temu, kiedy tworzono pierwsze Muzeum Narodowe w krakowskich Sukiennicach. W Przystankowym Muzeum znajdą się – niecodziennie zaaranżowane – pamiątkowe fotografie uczestników z poprzednich edycji festiwalu.
PROGRAM WARSZTATÓW:
31 lipca 2009- w piątek, od godziny 9.00, rozpocznie sie pierwszy z nich. Zajęcia odbędą się w grupie do 60 osób. Przewidziana jest dyskusja o tym, jak powinno wyglądać i działać nowoczesne muzeum, jak stworzyć relację z jego gośćmi, jak zbudować kolekcję. Czy Muzeum potrzebne są zbiory?
1 sierpnia 2009 w sobotę, od godziny 9.00, podczas warsztatu (również w grupie do 60 osób; decyduje kolejność przyjścia) poruszana będzie kwestia relacji widz – Muzeum. Każdy będzie mógł uczestniczyć w tworzeniu alternatywnej ścieżki zwiedzania specjalnie zaaranżowanej na festiwalu galerii dzieł z Muzeum Narodowego w Krakowie. Będzie można tworzyć Wasze autorskie przewodniki, które posłużą innym uczestnikom Przystanku podczas zwiedzania galerii. Zostaną one także wykorzystane przy tworzeniu przewodników po Oddziale Muzeum Narodowego – Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
2 sierpnia 2009 – w niedzielę, od godziny 15.30 podczas trzeciego warsztatu (również w grupie do 60 osób; decyduje kolejność przyjścia), zaaranżujemy w terenie wystawę Muzeum Woodstocku. Zdjęcia, które dostarczycie nam podczas festiwalu, wraz z opisem uczestników, wykonanym na specjalnie zaprojektowanych kartach, zostaną podzielone między grupy uczestników warsztatów. Każda z grup stworzy własną koncepcję ekspozycji fotografii w przestrzeni poza namiotem ASP. Warsztaty zakończone zostaną wspólnym zwiedzaniem wystaw.
Dzięki programom finansowania inwestycji w sferze kultury stworzonym przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowe w Krakowie pozyskało fundusze na realizację projektu Nowe Sukiennice. Sto trzydzieści lat temu w Sukiennicach powstało najstarsze w Polsce Muzeum Narodowe. Ostatni remont budynku przeprowadzono w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przestarzała obecnie infrastruktura techniczna, niemożność spełnienia współczesnych standardów w zakresie zabezpieczenia, przechowywania i ekspozycji zbiorów, jak również brak dostępu dla osób niepełnosprawnych – spowodowały pilną konieczność kompleksowej modernizacji i restauracji zabytku.
Projekt Nowe Sukiennice obejmuje:
– nowoczesną adaptację historycznego budynku w celu zwiększenia jego dostępności i atrakcyjności
– konserwację i restaurację wystroju wnętrz oraz detali architektonicznych
– realizację nowej aranżacji i wystroju wnętrz
– modernizację wszystkich instalacji, systemów dozoru i bezpieczeństwa, montaż nowych systemów klimatyzacji i bezpiecznego oświetlenia dzieł sztuki
– zwiększenie atrakcyjności oferty wystawienniczej, naukowej i edukacyjnej
– poprawę warunków pracy
Przystanek Woodstock
Kostrzyn nad Odrą
Akademia Sztuk Przepięknych
31 lipca do 2 sierpnia 2009 roku