Do 27 listopada 2009 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie potrwa festiwal Jedna Europa, Wiele Kultur. Festiwal ten jest kontynuacją zakorzenionej już i doskonale przyjmowanej w Warszawie cyklicznej imprezy koncertowej Muzyka w Muzeum, która od 2001 r. odbywa się w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
Ideą, są spotkania z różnymi kulturami Europy i ich prezentacja na tle dorobku znakomitych warszawskich, polskich artystów. Przegląd ma ukazywać najciekawsze zespoły muzyczne sięgające do kultury tradycyjnej własnego kraju, działające w ich stolicach. Zaproszonym artystom zagranicznym towarzyszyć będą polscy wykonawcy poszukujący inspiracji w kulturze gości. Pozwoli to stworzyć płaszczyznę do wymiany doświadczeń i artystycznego dialogu międzykulturowego oraz przerzucenia kulturalnych mostów pomiędzy europejskimi metropoliami.
Program spotkań:
4 września 2009 wystąpi hiszpański zespół Elbicho oraz polska grupa Viva FLamenco.
ELBICHIO określane mianem najbardziej odkrywczego i energetycznego zespołu grającego fuzję flamenco. Połączenie duende flamenco z psychodelicznym rockiem lat siedemdziesiątych i surrealistycznymi tekstami pozwoliło stworzyć zdumiewająco piękne kompozycje. Grupa wydała już trzy płyty (w tym dwie złote),a setki koncertów zagranych w Hiszpanii i wielu krajach Europy udowadniają, że ciągle jeszcze można stworzyć oryginalne i poruszające utwory w rockowej stylistyce. Za sprawą charyzmatycznego wokalisty i akrobaty Miguela Campello każdy koncert zespołu jest niepowtarzalnym widowiskiem. Miguel Campello (śpiew) Víctor Iniesta (gitara) Carlos Tato (bas) Toni Mangas (bębny) David Amores (perkusja) Juan Carlos Aracíl (flety) Pepe Andreu (trąbka) Mario Díaz (keyboard)
VIVA FLAMENCO jest czołowym reprezentantem muzyki flamenco w Polsce. Muzyka tej grupy jest połączeniem tradycyjnego flamenco ze współczesnym na nie spojrzeniem, inspirowanym kulturą muzyczną indyjską, arabską oraz jazzem. Charakterystycznego kolorytu i egzotyki dodaje bogate instrumentarium, na które składają się tradycyjne instrumenty hiszpańskie, arabskie oraz indyjskie. Doskonały efekt artyści osiągają nie tylko dzięki mistrzowskiej grze na instrumentach, ale także dzięki ekspresyjnemu tańcowi, co sprawia, że koncerty są znakomitymi widowiskami. Michał Czachowski (gitara flamenco, sitar, cajón) Anna Redlin (taniec flamenco, taniec brzucha) Justyna Jarek (taniec flamenco, palmas) Anna Patkiewicz (taniec flamenco, palmas) Grzegorz Skiba (gitara, cajón, palmas) Leszek Wiśniowski (flety poprzeczne, saksofon, bansuri) Jan Kubek (cajón, tabla, darbuka, daf, caxixi, palmas) Adam Głośnicki (gitara basowa, tanpura)
27 listopada 2009, posłuchać będzie można akordenowego zespołu Motion Trio, oraz grupy Dunkelbunt.
MOTION TRIO zostało założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – leadera i autora większości kompozycji. Trio akordeonowe jest ewenementem na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę, Motion Trio, zmienia oblicze akordeonu, a ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. W piśmie Le Monde zawarta została najlepsza recenzja muzyki tria: drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych Zespół został uhonorowany nagrodą Gus Viseur w kategorii Muzyczne Odkrycie Roku we Francji, koncertował w na sześciu kontynentach, w trzydziestu jeden krajach. Janusz Wojtarowicz (akordeon, kompozytor i założyciel zespołu) Paweł Baranek (akordeon) Marcin Gałażyn (akordeon)
DUNKELBUNT uprawia niezwykle radosną, skoczną, przebojową, a przy tym oryginalną muzykę. To porywająca fuzja muzyki reggae i dancehallu, bałkańsko-cygańskiego żywiołu, flamenco, pulsu ska, pyskówek ragga oraz nowoczesnych klubowych rytmów. Choć muzyka bałkańska jest tu dominantą, [dunkelbunt] stara się zabrać nas w podróż z Budapesztu przez Serbię, Rumunię, aż do Istambułu i orientalnego brzmienia, przez co czujemy się trochę jak na wiedeńskim – bo [dunkelbunt] jest Wiedeńczykiem, pchlim targu Naschmarkt – kipiącym od zapachów różnorodnych potraw, antyków i ludowego rzemiosła. Ulf Lindemann alias [dunkelbunt] – DJ Cloud Tissa – MC
Oprawa wizualna:
Radek Bułtowicz – artysta, fotograf, absolwent ASP Poznań i PWSTViT w Łodzi (dyplom pod kierunkiem prof. Józefa Robakowskiego). Autor wideoartów i wideoclipów. Wizualizacje tworzy na żywo przy użyciu przede wszystkim technik analogowych. Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych. Pomysłodawca i koordynator projektu SZUM! – inicjatywy prezentującej w Lublinie działania audiowizualne młodych twórców z Polski. Mieszka i pracuje w Lublinie.