15 sierpnia 2009 roku, od godz. 8:00 w Telwizji Kino Polska ruszy program poświęcony Dniu Wojska Polskiego – tematycznie podzielony na kilka części, które będą poświęcone tradycji, historii, ciekawostkom związanym z polskimi militariami.
Swoją premierę telewizyjną tego Dnia będzie miał film dokumentalny My Cichociemni. Głosy żyjących w reżyserii Pawła Kędzierskiego. Jest to zrealizowany w formule fabularyzowanego dokumentu zapis pasjonujących losów polskich żołnierzy, którzy po klęsce wrześniowej trafili do Anglii i zasilili szeregi elitarnej jednostki specjalnej – pierwowzoru renomowanego oddziału Grom, podejmując się ryzykownych misji na terenie okupowanej Polski i biorąc udział w walkach Powstania Warszawskiego. Wypowiedzi ostatnich żyjących Cichociemnych przeplatane są unikalnymi zdjęciami dokumentalnymi i aktorskimi rekonstrukcjami.
Program, który ruszy od godziny 8:00 rano, tematycznie podzielony został na kilka części: będzie mowa o tradycji i dzisiejszych zadaniach wojska, celebrowaniu uroczystości i dniu codziennym, militariach, technice wojskowej czy misjach, w których uczestniczą Siły Zbrojne RP. Szczególnie dużo miejsca będzie poświęcone związkom wojska z kinem: widzowie poznają kulisy realizacji filmów wojennych i najpopularniejsze uzbrojenie grające w filmach. Telewizja Kino Polska przybliży też, praktycznie nieznaną, twórczość wojskowych filmowców-amatorów, prezentując filmy laureatów Ogólnopolskich Przeglądów Filmów Amatorskich Wojska Polskiego. Na ekranie pojawią się też bardziej współczesne dokumenty o różnych aspektach wojskowego życia. Wśród fabuł – wojsko w wersji feministyczno-komediowej (Rzeczpospolita babska Hieronima Przybyła), tragikomicznej (Pułkownik Kwiatkowski Kazimierza Kutza), batalistyczno-propagandowej (Kierunek Berlin i Ostatnie dni Jerzego Passendorfera, Jarzębina czerwona Ewy i Czesława Petelskich), lotniczej (Na niebie i na ziemi Juliana Dziedziny) czy marynistycznej (Ostatni po bogu Pawła Komorowskiego) – warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te dwa ostatnie, rzadko pokazywane filmy.
Świąteczny nastrój przez cały dzień podkreślać będzie muzyka, czyli laureaci Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie. A starszym widzom być może łezka się w oku zakręci za sprawą wideoklipów z kołobrzeskiego festiwalu – dla młodszych to jedyna okazja, by poznać gwiazdy i przeboje Festiwalu Piosenki Żołnierskiej z Myśmy to wojsko na czele. Takich festiwali już nie ma, tym bardziej warto więc świętować Dzień Wojska Polskiego razem z Telewizją Kino Polska.