Dnia 7 sierpnia 2009 roku o godz. 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby Szymona Wypycha Ekspresja ciszy. Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2009 roku. Ma ona być wspomnieniem artysty w pierwszą rocznicę jego śmierci.
Pomnik, medal, plakieta, portret, rzeźba plenerowa i dekoracyjna – wielość tematów i różnorodność gatunkowa od zawsze charakteryzowały twórczość Szymona Wypycha. Oznacza to, że artysta we wszystkim, co postrzegał w codziennym doświadczeniu, potrafił sięgnąć do pewnych idei i przełożyć je na język form rzeźbiarskich. Nie negując rzeczywistości, eliminował z niej to, co w przekonaniu artysty zbędne, co mogłoby zakłócić wątek postępowania twórczego.
Zgłębianie natury i pokazywanie relacji zachodzących między człowiekiem a środowiskiem chyba najwymowniej ilustruje rzeźba Zielarka. Ideę zespolenie rzeźby z naturalnym środowiskiem unaocznia też motyw Kapliczki – obiekt będący dziełem człowieka, świadectwem jego przeżyć religijnych jest nierozerwalnie związany z krajobrazem.
Chętnie przyglądał się również dzieciom. Raz przedstawiał je pod czujnym okiem dorosłych (Nauka chodzenia), a kiedy indziej w sytuacjach dziecięcej samodzielności (Złapać piłkę, Zabawa w chowanego, W piaskownicy). Łatwo można zauważyć, że sztuka tego artysty rozwija się na podłożu, którym jest natura i człowiek. Twórczość rzeźbiarza poucza, jak w przyjętej przez niego konwencji piękno może służyć każdemu, kto się sztuka interesuje.
Szymon Wypych urodził się w 1945 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecną Akademię Sztuk Pięknych). Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace można oglądać m.in. w galerii ZAR w Warszawie, Galerii Rzeźby Śląskiej w Chorzowie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymał ponad 20 nagród. Szefował Stowarzyszeniu Środowisk Twórczych w Częstochowie. Przez wiele lat pracował z nauczycielami w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym. Od 1979 roku należał do ZPAP, a od 1983 roku do Związku Artystów Rzeźbiarzy. Inicjował i organizował ogólnopolskie oraz wojewódzkie plenery plastyczne dla metodyków i nauczycieli plastyki oraz członków SŚT. Wypych był artystą ważnym dla Częstochowy. W mieście pozostało po Nim kilka pięknych rzeźb rozmieszczonych na ulicach i skwerach, m.in. Przyjaciółki przy ul. Dekabrystów czy popiersie dr Biegańskiego.
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Al. Najświętszej Maryi Panny 64
7 sierpnia 2009 roku, godzina 18.00