Od 5 sierpnia 2009 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która przybliży atmosferę ostatnich miesięcy przed 1 września 1939 roku.
Ta interdyscyplinarna ekspozycja ukaże życie codzienne Górnoślązaków zamieszkałych po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Będzie można zobaczyć m.in. rekonstrukcję kawiarni z tamtych lat, z świetlną reklamą napojów bezalkoholowych Jenkers i Spółka oraz kasę fiskalną z końca lat 30-tych. Zwiedzający będą mogli posłuchać oryginalnych płyt z muzyką z epoki.
Po wypiciu kawy, będzie można pójść na zakupy ulicą handlową pomiędzy witrynami sklepów z galanterią skórzaną oraz odzieżą z oryginalnymi garsonkami, futrami oraz kapeluszami. Po drodze zwiedzający będzie mógł zaopatrzyć się w tytoń oraz książki – nowości wydawnicze z 1939 roku. Będzie także możliwość obejrzenia atelier fotograficznego oraz na pocztę. Jednymi z ciekawszych eksponatów są także: oryginalny słup graniczny z granicy polsko-niemieckiej (powiat rybnicko-raciborski) z numerem identyfikacyjnym oraz skrzynki pocztowe – polska i niemiecka z lat 30-tych.
Wśród prezentowanych dokumentów na szczególną uwagę zasługują: budżet miasta Gleiwitz, dzisiejszych Gliwic (Haushaltsfatzung Stadt Gleiwitz für das Rechnungsjahr 1939) przygotowany na rok 1939, a także częściowo odręcznie spisane dokumenty budżetu miasta Beuthen, czyli dzisiejszego Bytomia (1939 rok). O Związku Polaków w Niemczech – organizacji utworzonej w 1923 roku w Berlinie, broniącej praw Polaków zamieszkałych w granicach Rzeszy – przypomną nam takie dokumenty jak oryginalna legitymacja związkowa z okręgu toszeckiego oraz miesięcznik Polak w Niemczech, z dodatkiem dla młodzieży Młody Polak w Niemczech.
O nadchodzącej wojnie przypomną donosy do Gestapo na działaczy polskich na Śląsku Opolskim. Na ich podstawie sporządzano wykazy aresztowań, których największa fala przeszła w lipcu i sierpniu 1939 roku. Atmosferę tamtych miesięcy przywołają także filmy dokumentalne emitowane na wystawie: pierwszy przedstawiający ostanie dni przed wybuchem wojny w Europie oraz atak na Polskę, drugi niemiecką fabrykę zbrojeniową realizującą zamówienia dla armii. Będzie można usłyszeć także nagranie przemówienia polskiego ministra spraw zagranicznych płk. Józefa Becka z 1939 roku, wygłoszone w Sejmie RP 5 maja 1939 roku, będące odpowiedzią Polski na żądania Hitlera dotyczące Gdańska i korytarza.
Muzeum Śląskie w Katowicach
al. W. Korfantego 34
40-005 Katowice
Ekspozycję można zwiedzać do 9 listopada 2009 roku