Od 6 sierpnia do 6 września 2009 roku w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu potrwa wystawa prac Kazimierza Głaza – Istota rzeczy, obrazy na płytach i papierze z lat 2000-2008. Kazimierz Głaz, twórca sensybilizmu, jest jednym przedstawicielem artystów współczesnych, w którego pracach pojawiają się figury geometryczne o symbolicznym znaczeniu.
Powtarza się w nich sylwetka krzyża i prostokąta przywodzącego na myśl strukturę kompozycyjną ikon. Wielokrotnie podejmuje ten sam temat, co podobnie jak w wypadku Reinhardta i Malewicza świadczy o kontemplacyjnym stosunku do sztuki. Jego obrazy są tworzone na granicy ascezy formy i koloru, co też jest wspólną cechą tych artystów. Nie są to dzieła religijne, choć niewątpliwie punktem wyjścia były ikony bizantyjskie, co potwierdza sam autor. Prace, nazwane przez artystę Istotą rzeczy, są formą poszukiwania Absolutu, poszukiwania początkowo nieświadomego: Nie wiedziałem nawet, że szukam Absolutu. Szukałem jakiegoś głosu, który kiedyś usłyszałem. Głaz świadomie sięga do tradycji ikony, przejmując z niej mistykę światła, jedność piękna i dobra, jednocześnie próbując dotrzeć do istoty rzeczy, do sedna, do Absolutu poprzez odrzucanie tego, co nieistotne i zewnętrzne. Odbywa się to nie na drodze wiary, lecz na drodze poznania…
Kazimierz Głaz urodził się w 1931 roku w Borkach (powiat mielecki). Artysta malarz i grafik, twórca Sensybilizmu, jedynego polskiego kierunku w sztuce opartego na wieloznaczności i ramifikacji, studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1950-1956. W 1962 z krótkiej wycieczki do Moskwy i Leningradu Głaz przywozi nowe inspiracje sztuką bizantyńską. Tworzy pierwszą konsekwentną serię dużych obrazów nazwanych Moskiewskie impresje. W 1965 wziął udział w Ogólnopolskiej wystawie w Sopocie, gdzie otrzymał jedną z głównych nagród i zaproszenie do reprezentowania Polski na IV Biennale Sztuki Młodych w Paryżu. Tam uzyskał nagrodę – stypendium Erasmus Prize Fundation z Amsterdamu na wniosek Marca Chagalla na pobyt i pracę twórczą we Francji. Mieszkał w Paryżu i na Lazurowym Wybrzeżu w Vence, jako stypendysta Michale Karolyi Foundation.