Do 15 sierpnia 2009 roku w Dusznikach Zdroju, w Dworku Chopina potrwa 64 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, który odbywa się tam już od ponad sześćdziesięciu lat. To najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny. Dworek Chopina jest miejscem, w którym od kilku pokoleń spotykają się światowej klasy artyści oraz wielbiciele muzyki Chopina i pianistyki.
Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali utalentowani pianiści z całego świata, dla których występ w Dusznikach jest często debiutem przed polską publicznością. Wydarzeniom festiwalowym towarzyszą kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych pedagogów.
Pierwszy festiwal odbył się w dniach 25-26 sierpnia 1946 r., w 120 rocznicę dusznickich koncertów genialnego muzyka. Listę znakomitych wykonawców wspaniałych kompozycji Chopina, już nie w Reinerz a polskich Dusznikach, zapoczątkowali Zofia Rabcewiczowa i Henryk Sztompka.
Zofia Rabcewiczowa, nawiązując do szlachetnego gestu patrona festiwalu, przekazała cały dochód z koncertu wychowankom sierocińca Bracia Szkolni. Od tego czasu rokrocznie muzyka Chopina wraca do Dusznik. Festiwal Chopinowski wpisał się bowiem na stałe nie tylko w kulturalną tradycję kurortu, regionu i kraju, ale stał się impreza o znaczeniu międzynarodowym.
W tym najstarszym w Polsce festiwalu muzycznym, i jednym z najstarszych w Europie, biorą udział wszyscy najznakomitsi wykonawcy muzyki Chopina, a także z reguły wiekszość zwycięzców Konkursow Chopinowskich.
Dusznicki festiwal nobilituje pianistów. Występowali bowiem tutaj artyści tej miary, co Edward Auer, Wladimir Aszkenazy, Ryszard Bakst, Halina Czerny-Stefanska, Zbigniew Drzewiecki, Raul Koczalski, Ewa Bandrowska-Turska, Stanislaw Szpinalski, Barbara Hesse-Bukowska, Lidia Grychtolowna, Adam Harasiewicz, Fu Tsong, Jan Ekier, Bella Dawidowicz, Ikuko Endo, Regina Smendzianka, Piotr Paleczny, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Paul Badura-Skoda, Stefan Askenase.
Dorobek 63 Festiwali Chopinowskich jest ogromny i niewymierny; nie da się bowiem w sposób statystyczny potraktowac ludzkich wzruszen artystów i słuchaczy oraz zaangażowania i pasji organizatorów, dzięki którym nazwa Duszniki Zdrój dla wielu Polakow oraz licznych obcokrajowców kojarzy się z nazwiskiem największego polskiego pianisty i kompozytora.
Program Festiwalu:
13 sierpnia
godz. 10.00-13.30 – Master Class Prof. Matti Raekallto
godz. 16.00 – Felix Mendelssohn – Kwartet Prima Vista Kwartet Wilanów
godz.20.00 – Eugen Indjic
14 sierpnia
godz. 10.00-13.30 – Master Class Prof. prof. Matti Raekallio
godz. 16.00 – Claire Huangci
godz. 20.00 – Alexander Gavrylyuk
15 sierpnia
godz. 10.00-13.30 – Master Class Prof. Matti Raekallto
godz. 16.00 – Alexei Gorlatch – I Nagroda Dublin 2009
godz. 20.00 Recital Finałowy Nikolai Lugansky