Jesienią 2009 roku nakładem Biura Literackiego we Wrocławiu ukaże się w serii Proza powieść Sajgon. To czwarta prozatorska książka mieszkającego w Nowej Rudzie autora oraz druga, po wydanym w 2008 roku w serii Szkice zbiorcze Po debiucie, pozycja opublikowana we wrocławskim wydawnictwie.
Książka przynosi barwne obrazki z życia – kulturalnego i nie – dolnośląskiej prowincji, oglądanej oczyma kilku osób: nauczyciela, pisarza, jurora konkursów – Kojaka, nauczyciela matematyki Teodora Szeremety, katechetki Leokadii, Zenona Jackiewicza, opiekuna szkolnej świetlicy, Franciszka Wartoka, nauczyciela wychowania fizycznego, praktykantki Izy Palczak oraz nauczyciela polskiego, niejakiego Karola Maliszewskiego. Dzięki kilku narratorom poznać można noworudzką dzielnicę zwaną Sajgonem, do której wolą nie zaglądać przedstawiciele oświaty (i nie tylko oni). Kojak w opuszczeniu i rozpadzie Sajgonu widzi miejsce ścierania się dwóch sfer: jasnego, określonego tu i mętnego i ciemnego tam.
Karol Maliszewski dużo wie na temat literackich cudowności, zna pokrętne zależności, jakie zachodzą między prawdą i zmyśleniem. Ciągle szuka adekwatnej formuły, eksperymentuje z konwencją prozy dokumentu osobistego, bada różne możliwości literatury tego rodzaju, przymierza się coraz śmielej. Afabularność jego poprzednich próz z wolna ustępuje, refleksyjność zostaje poskromiona, pojawia się natomiast opowieść, pisał po premierze poprzedniej książki prozatorskiej Maliszewskiego, Faramuchy, Dariusz Nowacki.
Karol Maliszewski urodził się 27 lipca 1960 roku w Nowej Rudzie. Jest poetą, prozaikiem i cenionym krytykiem literackim. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze. Absolwent filozofii i doktor nauk humanistycznych. Laureat nagród: im. Marka Jodłowskiego (1994 rok), im. Barbary Sadowskiej (1997 rok ) oraz im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999 rok).
Sajgon – będzie szóstym tytułem ukazującym się w Biurowej serii Proza, stawiającej sobie za cel prezentację książek przesuwających granice tradycyjnych gatunkowych realizacji prozy w kierunku filozofii, poezji czy krytyki oraz publikację najciekawszych tytułów prozatorskich autorów na ogół kojarzonych z innymi rodzajami literackimi. Dotychczas ukazały się: Dokumenty mające służyć za kanwę Raymonda Roussela, Studium temperamentu Ronalda Firbanka, Tomasz Mroczny Szaleństwo dnia Maurice’a Blanchota oraz Takim ściegiem: Andrzeja Falkiewicza i Warzywniak i inne opowiadania Krzysztofa Jaworskiego.