Od 1 września do 14 października 2009 roku w Galerii Sektor 1 w Katowicach potrwa wystawa Sygnatury wojny, upamiętniająca 70-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Artyści zaproszeni do udziału w wystawie transponują wydarzenia z września 1939 roku na język sztuki współczesnej za pomocą różnorodnych strategii i technik artystycznych. Część prac jest osobistym komentarzem i studium badań artystów nad historią – żywą reakcją na sytuacje konfliktowe, powstałe w następstwie wojny.
Na wystawie będzie można obejrzeć streetartowe billboardy 3 Fali sprzeciwiające się handlowi nazistowskimi gadżetami na Allegro – Posprzątaj po naziolach, swastyki Leszka Knaflewskiego, obiekty Tomasza Bajera krytykujące IG Farben – producenta Cyklonu B, Kącik medyczny Roberta Kuśmirowskiego oraz filmy Anny Orlikowskiej podejmujące temat rozkładu i śmierci. Rainer Ganahl zajmie się paktem Ribentropp-Molotov, znanym na Zachodzie pod nazwą Hitler-Stalin Pakt, Jerzy Kosałka odniesie się do problemu narodowej nienawiści i ulubionych kadrów z filmuCzterej pancerni i pies w pracy Nie zapomnimy!. Bogdan Wende, ujawni swój PESEL nawiązujący do tatuażu więźniów z Auschwitz, Janek Simon uruchomi dźwiękową instalację w jednym z katowickich kanałów, w którym usłyszeć będzie można głos dyktatora. Otwarciu wystawy 1 września będzie towarzyszył wykład i pokaz dokumentacji Agnieszki Kłos o kobiecej orkiestrze z Auschwitz.
Era wzajemnych rozliczeń między Polską, Rosją i Niemcami wydaje się nie być jeszcze zakończona. Powiernictwo Pruskie chce zaskarżyć byłą własność niemieckich przesiedlonych przed europejskimi i polskimi sądami. Jednocześnie polskie partie prawicowe skierowały w parlamencie projekt ustawy żądającej reparacji wojennych od Niemiec. Pomimo że rząd Rosji uznał oficjalnie za winnych zbrodni katyńskiej ówczesną władzę sowiecką pojawiają się nadal opinie negujące fakty historyczne. Okres powojenny w pewnym sensie trwa nadal. Tak też pozostanie, ponieważ to historia i wspomnienia kształtują ludzką pamięć. W przestrzeni publicznej Katowic będzie można obejrzeć działania streetartowe Akademii Ruchu, graffitti 3 Fali a jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne przelot Zeppelina nad miastem.
Holokaust był mocno związany ze sztuką. W obozach koncentracyjnych dzieła muzyków, malarzy, fotografów czy rzeźbiarzy, stanowiły przedmiot dumy ich komendantów. Utalentowani więźniowie żyli w znośniejszych warunkach i mieli większe szanse na przeżycie (Agnieszka Kłos).
1 września 2009 roku, godz.: 18.00 – wernisaż
1 września 2009 roku, godz.: 18.15 – wykład i pokaz dokumentacji Agnieszki Kłos
godz.: 19.00 – 20.00 – akcja streetartowa Akademii Ruchu w przestrzeni miejskiej
Galeria Sektor 1 w Katowicach
Od 1 września do 14 października 2009 roku