Do 13 września 2009 roku w łódzkim Atlasie Sztuki prezentowana jest zbiorowa wystawa zatytułowana Abstrakcja i Kinetyka prezentująca przedstawicieli op-artu, takich jak Rafael Soto czy Ludwig Wilding. Ekspozycję przygotowano we współpracy z francuską galerią Espace Meyer Zafra, którą od lat kieruje wenezuelska kuratorka Liliane Zafrani.
Prezentowani artyści to reprezentanci op-artu, kierunku popularnego zwłaszcza w latach 50. i 60. Abstrakcyjne kombinacje linii wywołują złudzenia optyczne – wrażenie głębi i ruchu. Op-art to prawdziwy spektakl dla oka, gra iluzji i złudzeń, który może doprowadzić do zawrotów głowy. Choć od powstania tego gatunku minęło ponad 50 lat, atrakcyjne desenie wciąż pojawiają się w reklamie i wzornictwie, od pościeli po biżuterię.
Op-art jako kierunek w sztuce nie był w Polsce szczególnie popularny. Profesor Maria Poprzęcka w tekście towarzyszącym wystawie napisała: …1965, początek zainteresowania multiplami, wzrost popularności op-artu… – odnotowuje kalendarium Urszuli Czartoryskiej zamykające tom Od pop-artu do sztuki konceptualnej. Co jednak znamienne, w samej książce, wydanej w 1973 roku i będącej u nas długo głównym źródłem informacji na temat sztuki lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, o samym op-arcie mowy nie ma. Dlaczego to przemilczenie? Przecież op-art był wszędzie. Były opartowskie wystawy, sukienki, tkaniny, biżuteria, naczynia, pościel, gadżety, plakaty, reklamy….
Zachętą do przygotowania tej zbiorowej prezentacji op-artu był sukces pokazywanej w Atlasie Sztuki, dwa lata temu, wystawy prac Ludwiga Wildinga. Tym razem obok kilku jego prac zobaczymy także dzieła innych wybitnych artystów, między innymi, takich jak: Yaacov Agam, Narciso Debourg, Cesar Andrade, Antonio Asis, Carlos Cruz-Diez, Manuel Mérida, Tom Mosley, Nanin, Dario Perez-Flores, Jean-Claude Reussner, Francisco Salazar, Jesús Rafael Soto, Walter Strack, Luis Tomasello, René Ugarte.
Do 13 września 2009 roku
Atlas Sztuki
ul. 114/116
Łódź