Dnia 20 sierpnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Warszawie rozpocznie się Future Shorts Extra 03 Summer Driftin. Future Shorts to obecnie największa platforma prezentacji i promocji filmów krótkometrażowych na świecie. Powstała w 2003 roku, z czasem przekształcając się w całoroczny, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych, w ramach którego pokazy odbywają się w 30 krajach.
Od 2006 roku, za sprawą poznańskiej Fundacji Ad Arte, pokazy Future Shorts na stałe zagościły w Polsce. Projekcje odbywają się regularnie w kilkunastu miastach, m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi czy Białymstoku. Program jest kompletowany z najlepszych filmów krótkometrażowych z całego świata. Główny nacisk jest położony na prezentację kina innowacyjnego zarówno pod względem tematu, jak i formy. Future Shorts nie stosuje kryteriów gatunkowych, wśród prezentowanych filmów znaleźć można fabuły, dokumenty, animacje, ale również prace wymykające się jakimkolwiek próbom klasyfikacji. Ważnym elementem Future Shorts Polska jest promocja polskich produkcji za granicą. Do tej pory dzięki wsparciu FS do międzynarodowego obiegu udało się wprowadzić m.in. Sztukę spadania Tomka Bagińskiego, Ciszę Małgorzaty Szumowskiej i Melodramat Filipa Marczewskiego.
Od 2009 roku Future Shorts Polska zostały podzielone na trzy odrębne wydarzenia: FS Festiwal – cyklicznie prezentujący najlepsze krótkometrażówki z całego świata, FS Extra – o charakterze tematycznym, oraz FS Klub – który skupia się na przestrzeni klubowej i prezentowaniu filmów, w których obraz i muzyka odgrywają równorzędne role. Trzecia odsłona Future Shorts Extra Summer Driftin, rozpoczynająca się 20 sierpnia, skupia się na zjawisku multikulturowości. Filmowa podróż rozpocznie się od spaceru ulicami Hollywood w teledysku grupy The Presets oraz oscarowej przejażdżki tramwajem w Schwarzfahrer Pepe Danquarta. Następnie Marcel Sawicki pokaże, na czym polega samotność japońskiego kucharza szybkich zamówień w sercu Los Angeles. Kolejne punkty programu obejmą wizytę u posiadacza największej kolekcji płytowej w The Archive (reż Sean Dunne) oraz spotkanie z Zaczarowanym Ołówkiem, który potrafi sprawić, że marzenia stają się rzeczywistością. Czasem jednak marzenie zamienia się w koszmar, o czym przekonuje Pencil Face Christiana Simmonsa. Constantin Popescu w The Yellow Smiley Face pokaże jak wirtualna rzeczywistość skraca dystans między Rumunią a USA. Na zakończenie wielogłos mieszkańców miasta możliwości – New Jork Talk.
20 sierpnia o godzinie 18.00
Kino.Lab, CSW Zamek Ujazdowski
Warszawa