Do 28 sierpnia 2009 roku w Galerii Obok w Warszawie potrwa wystawa prac Janusza Musiała, zestaw Archeologia nowych mediów – Medialne planety realizowany w latach 2006-2008 ilustruje wpływ działania czasu, zmiennych warunków atmosferycznych, żywiołów (światła, wody i ziemi) na media optycznej rejestracji i archiwizacji multimedialnych danych.
Treści zapisane w postaci cyfrowych – komputerowych danych, rozmaite artefakty ludzkiej kreatywności i ekspresji twórczej (słowa, obrazy, dźwięki) zostają zdeponowane na nośnikach stanowiąc zbiór potencjalnych do odczytania danych. Materiał ów stanowi potencjalny przedmiot uważnych badań, humanistycznych i estetycznych refleksji dla przyszłych pokoleń, badaczy mediów, kulturowych tekstów utrwalonych w aktualnych mediach pierwszej dekady XXI wieku.
Janusz Musiał w sposobie i technikach kreowania obrazów najczęściej odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej, otworkowej, rejestracji w dłuższych interwałach czasu oraz używa technologii cyfrowej.
Taki sposób rejestracji zakłada zbliżenie się do źródeł powstawania obrazu, do istoty procesu. Pozwala na przyjrzenie się sobie i otoczeniu głębszym spojrzeniem, przez to umożliwia doznanie metafizycznych znaczeń, subiektywnej refleksji oraz kontemplacji. Odwołuje się, zarówno w treści jak i w formie do gramatyki i poetyki medium fotografii, do jej pierwotnej magiczności. Moja fotografia nie próbuje wiernie naśladować rzeczywistości. Przez pryzmat własnych doświadczeń i wyobraźni dokonuję analizy i syntezy, poddaję interpretacji oraz transformacji świat obiektywnie istniejący, zjawiska natury i technokultury, procesy percepcji oraz samo medium fotografii.