Od 30 sierpnia 2009 roku Muzeum w Gliwicach prezentować będzie wystawę plakatów WARning o tematyce antywojennej. Nawiązując do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizatorzy chcą skłonić odbiorcę do refleksji nad tamtymi wydarzeniami, refleksji, której podsumowaniem powinna zawsze być myśl o pokoju.
Materiałem do takich rozważań jest wystawa plakatu ideowego – artystycznej reakcji na konflikty zbrojne – od II wojny, po wydarzenia współczesne. To, co stanowi o bogactwie ekspozycji, to jej logiczna gra z odbiorcą, od którego wymaga się wejścia nieco głębiej w strefę symbolu i przekazu skróconego. Zgodnie z kartezjańską maksymą cogito ergo sum podejmowane będą starania o zmobilizowanie odbiorcy do przepuszczenia ikony przez sito własnego rozważania tak, by mowa plakatu, w przypadku plakatu ideowego częstokroć silnie zakodowana, stała się czytelna. Plakaty wcześniejsze – pochodzące z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, skupiają się na temacie martyrologii; późniejsze- sprowadzone z Muzeum Plakatu w Wilanowie, zabierają głos w dyskusji dotyczącej konfliktów zbrojnych przełomu XX/XXI wieku.
Na ekspozycji znajdą się plakaty mistrza – Marka Markiewicza oraz jego ucznia – Tomasza Bierkowskiego. Pierwszy nawiązuje do tematyki oświęcimskiej, operuje fotografią – przerażającym, ale i malarskim kadrem, zaś drugi – minimalizując środki ucieka się do prostej ikony znaku drogowego – ostrzeżenia przed powietrznymi atakami terrorystycznymi (składając hołd ofiarom ataku na WTC). Przyzwyczajeni do symbolu pokoju – białego gołąbka, widzowie zostaną zaskoczeni jego demitologizacją na plakacie Marka Gowinga, pt. Olej niszczy pokój. Z formatu B1 patrzy na nas czarny ptak, który tak naprawdę jest rozlaną plamą oleju – trudno w nim dostrzec graficzną kwintesencję pokoju (złoty medal w XXI edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie).
Na wystawie zaprezentowane zostaną także wybrane plakaty z dwóch ostatnich, a więc najbardziej aktualnych, warszawskich Międzynarodowych Biennale Plakatu 2006 i 2008 – imprezy cieszącej się międzynarodowym prestiżem i przyciągającej do stolicy twórców od przedstawicieli Ameryk, aż po Azję. Swoimi komentarzami graficznymi dają nam oni wyobrażenie, czym żyje nasz świat i jak rozumieją go artyści.
Wystawa potrwa do 30 września 2009 roku
Willa Caro, Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a,
Gliwice,