Od 11 września do 2 października 2009 roku, w Bydgoszczy potrwa 15 Międzynarodowy Festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis. W ramach festiwalu, którego tematem będzie Muzyka różnych kultur Wschodu i Zachodu, odbędzie się kilkanaście koncertów, podczas których wystąpią wybitni artyści z całego świata, prezentując muzykę z odmiennych kultur i tradycji.
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie w tym roku koncert inauguracyjny, na którym będzie można usłyszeć Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Randze koncertowi dodaje fakt, że odbędzie się on z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Musica Antiqua Europae Orientalis to także chorał gregoriański, muzyka cerkiewna i bizantyjska, średniowieczne misterium i europejska muzyka dawna, arcydzieła wieków XVIII i XIX oraz dzieła współczesne, muzyka klezmerska, śpiew synagogalny, a nawet muzyka Tybetu. Łącznie będzie to 17 koncertów w bydgoskiej filharmonii oraz zabytkowych kościołach Torunia i Chełmży.
Związany z festiwalem Kongres Muzykologiczny został zatytułowany Tekst i muzyka w różnych kulturach Wschodu i Zachodu. Obradom muzykologów będzie przewodniczyć prof. dr hab. Irena Poniatowska. Towarzyszącej Kongresowi Konferencji Słowianoznawców Litwa w nauczaniu Jana Pawła II, we współpracy z Komitetem Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Naukowej, będzie przewodniczyć prof. dr hab. Adam Bezwiński.
Od 11 września do 2 października 2009 roku
Organizator: Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
Bydgoszcz, Toruń, Chełmża