27 sierpnia 2009 roku w budynku stacyjnym Memoriału Radegast Bahnhof w Łodzi, w godz. 9.00 – 11.00 goście obchodów 65. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto będą mogli obejrzeć premierę obrazu Likwidacja 08.1944. Jest to fabularyzowany film dokumentalny zrealizowany w technologii obrazu 3D i technologii dźwięku Dolby Digital. Autorami scenariusza tego filmu są Michał Bukojemski i Marek Miller.
Film przedstawia ostatni etap istnienia Ghetta Litzmannstadt, które przetrwało najdłużej ze wszystkich gett stworzonych przez Niemców w okupowanej Europie. 2 sierpnia 1944 roku na murach tego getta ukazały się w języku niemieckim i jidysz obwieszczenia, w których przełożony gminy żydowskiej w Łodzi, Chaim Mordechaj Rumkowski, zawiadomił krótko, że z polecenia nadburmistrza miasta getto musi zostać przeniesione. Dla porządku ewakuacja odbywać się będzie wg resortów, co ułatwi organizację przyszłego miejsca pracy. Plan przewidywał dziennie wyjazd 5000 osób. Nazajutrz rano na gettowej bocznicy kolejowej Radegast stało 80 wagonów czekających na ludzi. Nie zjawił się nikt.
Na przestrzeni blisko pięciu lat, przez getto zajmujące obszar 4 km kwadratowych, przewinęło się ponad 230 tysięcy osób. Ghetto Litzmannstadt działało jako wielka fabryka pracująca na rzecz III Rzeszy Niemieckiej, wykorzystując niewolniczą pracę Żydów z Polski, Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga. W lipcu 1944 roku było ich tu jeszcze 80 tysięcy. Autorzy scenariusza filmu wykorzystali swoje doświadczenia z wykładów akademickich w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego i skonstruowali scenariusz na podstawie wspomnień, pamiętników i dzienników mieszkańców Litzmannstadt Ghetto, nadając im fabularną formę narracji.
Sceny filmu z udziałem aktorów i statystów połączone są z materiałem archiwalnym, a sam obraz jest realizowany w przestrzennej technologii 3D i łączy ze sobą sekwencje fabularne sfilmowane w technice stereoskopowej z przetworzonymi w tej technologii archiwalnymi zdjęciami z Ghetta Litzmannstadt znajdującymi się w prywatnych i państwowych archiwach w Polsce, Izraelu, Niemczech, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Na ścieżce dźwiękowej odtworzone zostały dialogi i gwary (również w języku jidysz) oraz efekty synchroniczne i tzw. efekty boczne, jakimi charakteryzowało się życie tego getta 65 lat temu. W ten sposób powstało dzieło pokazujące w sposób niezwykle sugestywny i jednocześnie subtelny te tragiczne wydarzenia z ostatnich dni istnienia Litzmannstadd Ghetto.