24 sierpnia 2009 roku nastąpi otwarcie Warsztatów Filmu Dokumentalnego w Sokołowsku w ramach inauguracji działalności Laboratorium Filmowego, które jest częścią Laboratorium Kultury. Nie przez przypadek warsztaty odbywają się właśnie w Sokołowsku. W latach swojej młodości żył i tworzył tam Krzysztof Kieślowski. Po latach wrócił tutaj by nakręcić Prześwietlenie (1974) oraz Szpital (1974).
Pierwsze warsztaty odbędą się w miejscowym kinie, zagospodarowanym przez naszą fundację. Niestety przez ostatnie lata kino stało opuszczone i czekało aż ktoś je ponownie odkryje. Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ udało się je reaktywować. Z samym kinem wiąże się historia dotycząca młodości reżysera. Wspomina o niej w swojej autobiografii. Powraca do czasów gdy jego rodzina nie była zamożna, w związku z czym nie było go stać na bilety do kina. Wraz z kolegami wspinał się na dach obiektu kinowego skąd przez otwory w kominie oglądał filmy. Otwory były tak małe, że widać było tylko fragment ekranu.
Zarówno na warsztaty, seminaria jak i pokazy wstęp jest nieodpłatny. Każdy może wystąpić w roli obserwatora. Na warsztatach będą gościć rektor łódzkiej PWSFTviT Robert Gliński oraz rektor FAMU, czeskiej szkoły filmowej z Pragi, Karel Vachek.
Warsztaty rozpoczną się wykładem dotyczącym historii Sokołowska i jego mieszkańców. Następne dni to kolejno dzień czeski- przeznaczony dla FAMU oraz dzień polski – prowadzony przez łódzką Szkołę Filmową. Czwartek i piątek to dni warsztatowe. Z tym wyjątkiem, że w czwartek dzień rozpocznie wykład rektor FAMU, a zakończy wykład rektora PWSFTviT. Uczestnicy w ramach warsztatów zostaną wyposażeni w kamery i pod opieką profesjonalistów będą doskonalić swój warsztat filmowy. Z kolei w sobotę, 29 sierpnia, nastąpi oficjalna inauguracja powołania Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku, połączona z bankietem. Pokazane zostaną wówczas etiudy, nakręcone przez uczestników warsztatów, w cyklu o nazwie Od świtu do nocy oraz dwa filmy artystyczne produkcji Bożenny Biskupskiej i Zygmunta Rytki.