Do 13 września 2009 roku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku prezentowana jest wystawa malarstwa i rysunku Hugona Laseckiego. Ideą wystawy w gdańskim Pałacu Opatów jest pokazanie złożonego spektrum twórczości jednego z najciekawszych malarzy polskich. Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za wybitne osiągnięcia artystyczne, nadał artyście medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Uroczyste wręczenie nastąpiło na wernisażu.
Hugon Lasecki, który debiutował pod koniec lat pięćdziesiątych, bardzo wcześnie określił kierunek swoich malarskich poszukiwań. Na wystawie znajdą się prace ze wszystkich okresów twórczości artysty. Jego wczesne prace charakteryzowała nostalgiczna aura; przedstawiały one małe miasteczka i dzieci, jakby pozujące artyście, całość zaś sprawiała wrażenie sceny przywołanej z pamięci. Podstawowymi środkami wypowiedzi były w tych obrazach delikatny rysunek wydobywający postacie z ciemnego tła i bogata kolorystyka. W późniejszych dziełach rysunek nie bywał już tak jednoznaczny, a sceny czytelne. Dynamiczna kreska, inspirowana niejako naskalnymi inskrypcjami, tworzyła uogólniony, niejednoznaczny wizerunek sylwetek i przedmiotów.
Hugon Lasecki urodził się w 1932 roku w Grudziądzu. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (od 1996 r. nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku); dyplom uzyskał w roku 1962 w pracowni profesora Stanisława Borysowskiego. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1994 r. Od 1986 r. prowadził dyplomującą Pracownię Malarstwa. Uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych wystawach zbiorowych m.in.: w Pradze, Bukareszcie, Sztokholmie, Helsinkach, Bremie, Lubece, Kopenhadze, Barby, Zwingenbergu, Avallon, Reims, Chafeaux, Paryżu, Lahti, Turku, Houston, Siegen, Landfeld.
Wystawa otwarta do 13 września 2009 roku
Pałac Opatów, ul. Cystersów 18
Gdańsk, Oliwa