W dniach od 13 do 19 września 2009 roku pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie po raz kolejny stanie miasteczko Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur, jednej z największych w Polsce i w naszej części Europy imprez poświęconych muzyce i kulturze świata. Piąta edycja wydarzenia zainicjowanego przez władze miasta, a organizowanego od początku przez Stołeczną Estradę, to kolejny, ważny etap jego ewolucji i czas wyznaczania nowych kierunków.
Od początku głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata, przede wszystkim tych muzycznych. Festiwal chce być coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Chce być wydarzeniem, które nieustannie się rozwija i poszukuje. Dla jego organizatorów tegoroczna edycja to bardzo ważny moment w tych poszukiwaniach.
W tym roku, a także w przyszłości będziemy prezentować publiczności przede wszystkim wydarzenia z zakresu world music. Stworzymy przestrzeń, w której muzyczne tradycje różnych stron świata nie tylko ze sobą współistnieją, ale także spotykają współczesność. Dzięki temu Festiwal na pewno zachowa swoją dotychczasową publiczność, przywiązaną często do tego, co w obszarze muzyki świata korzenne, ale otworzy się też na publiczność nową, ciekawą najnowszych trendów na tej scenie – Marek Garztecki, nowy przewodniczący Rady Programowej Festiwalu.
Szczególną intencją organizatorów Festiwalu jest, by stał się on inicjatorem nowych, niepowtarzalnych projektów muzycznych na scenie world music, które współtworzyliby muzycy polscy i zagraniczni. W kalendarium wrześniowych wydarzeń w 2009 roku nie zabraknie charakterystycznych do tej pory dla Festiwalu warsztatów, które przybiorą formę festiwalowej Akademii Muzycznej prowadzonej przez światowej klasy mistrzów. Tak jak przed rokiem, organizatorzy przygotują również specjalny program dla dzieci. Widzowie będą mogli także obejrzeć w namiocie festiwalowym wystawę fotograficzną w formie stałej ekspozycji.
Od 13 do 19 września 2009 roku pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie