Od 25 do 29 sierpnia 2009 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna: The Musical Heritage of the Jagiellonian Era in Central and Eastern European Countries. Konferencja organizowana jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Celem konferencji jest prezentacja najnowszych wyników badań nad kulturą muzyczną Europy Środkowej i Wschodniej od XV do początków XVII wieku oraz zainicjowanie dyskusji na temat miejsca i roli państw jagiellońskich w kulturze Europy. Obrady, w których wezmą udział wybitni muzykolodzy z piętnastu krajów (m.in. z Czech, Francji, Litwy, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch), powinny uświadomić znaczenie i wielką rolę dynastii Jagiellonów i Wazów w rozwoju kultury muzycznej naszego regionu – zarówno poprzez transfer najważniejszych muzycznych osiągnięć zachodnioeuropejskich, jak i przez wysoki poziom własnych centrów życia kulturalnego oraz ich wpływ na kształtowanie kultury muzycznej naszych sąsiadów.
Na konferencji poruszone zostaną następujące zagadnienia: związki dynastyczne a związki muzyczne, mecenat muzyczny, migracje muzyków i repertuaru, muzyka wobec różnorodności językowej i wyznaniowej, ekspansja muzyki włoskiej w Europie zaalpejskiej; okcydentalizacja Wschodu i orientalizacja Zachodu. Przewidziane są specjalne sesje tematyczne poświęcone kulturze muzycznej w różnych regionach Europy Środkowej w czasach Jagiellonów a także zagadnieniom ogólnym, m.in. Kontynuacja tradycji łacińskiej, Ikonografia i tradycja wschodu, Ekspansja i recepcja muzyki włoskiej, Muzyka i dyplomacja, Unifikacja i różnicowanie repertuaru muzycznego.
W konferencji wezmą udział światowi badacze tematu, m.in.: prof. James Boyce, O.Carm. (Fordham University, Nowy Jork), prof. Elżbieta Witkowska-Zaremba, przewodnicząca komitetu naukowego konferencji (Instytut Sztuki PAN, Warszawa), prof. Jūratė Trilupaitienė (Culture, Philosophy and Art Research Institute, Wilno), Ph.Dr. Lenka Mráčková, członek komitetu naukowego konferencji (Instytut Muzykologii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze )
Konferencja podejmuje postulat badawczy sformułowany na konferencji w Pradze w 2006 r. Kultura muzyczna na ziemiach czeskich i w Europie Środkowej do 1620 roku – tj.: poznanie specyficznej roli Europy Środkowej w historii kultury muzycznej. Obok znaczącego pogłębienia i rozwoju obecnego stanu wiedzy o ich najnowsze ustalenia oraz odkrycia naukowe, konferencja będzie ważną promocja dawnej kultury muzycznej naszego kraju na szerokim forum międzynarodowym. Wynikiem obrad ma być jednocześnie zainicjowanie i wdrożenie do dalszych badań ważnego dla Polski tematu dziedzictwa i roli polskiej kultury muzycznej czasu Jagiellonów i Wazów w europejskiej historii kultury muzycznej.
Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach od 25 do 29 sierpnia 2009 roku:
25 sierpnia, Uniwersytet Warszawski, Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów – Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 32, godz. 17.00 – otwarcie konferencji
Od 26 do 29 sierpnia, Biblioteka Narodowa, godz. 9.00-18.00 (sobota 900-13.30) – obrady
28 sierpnia, kościół Nawiedzenia NMP, godz. 19.30 – uroczysty koncert Złoty wiek muzyki w Polsce, w którym obok arcydzieł muzyki polskiej z XVI i początku XVII wieku znajdzie się Missa super Iniquos odio habui włoskiego kompozytora Luki Marenzio, prawykonanie współczesne po czterystu latach
29 sierpnia, Biblioteka Narodowa, godz. 13.30 – podsumowanie i zakończenie konferencji.