28 sierpnia 2009 roku w Warszawie w Folwarku – Praskiej Metcie Artystycznej w ramach wieczoru miejskiego na Folwarku: Uwaga, Kongestia! odbędzie się wieczór w duchu wielkomiejskiego oddechu. W trakcie wieczoru będzie można podziwiać wystawę Marcina Wilka, wziąć udział w koncercie i obejrzeć projekcję filmu.
Program wieczoru:
Godz.: 20.00 – wystawa: Transatlantyk Marcina Wilka. Transatlantyk to praca powstająca na przestrzeni lat, ukazująca okna na życie codzienne człowieka. Transatlantyk jest widokiem z okna na okna. .
Godz.: 20.30 – Koncert Bank nieśmiertelnych widoków spoken word na podstawie powieści Rdza Rafała Nowakowskiego (wyd. Świat Książki, 2008). Wyk. eRefeN (wokal, elektronika), NutCane (gitara)
Rdza to powieść science-fiction z akcją w Warszawie w roku 2056. Po wielkiej wojnie Polska jest prowincją Chin. Po rozlanej Wiśle pływają dżonki, mieszkańcy szukają zapomnienia w salonach rozrywki i tajnych palarniach opium. W tym projekcie, poprzez pomocą muzyczno-słownych obrazów, artyści chcieliby wywołać z Waszej wyobraźni niezwykłe miasto pogranicza Wschodu z Zachodem, owładnięte tropikalnymi burzami, miasto wielokulturowe, zamieszkane przez egzotycznych przybyszów, miejsce śmiałych eksperymentów biochemicznych ifuturystycznej architektury, miasto pełne niezwykłych tajemnic i ekscentrycznych mieszkańców…
Godz.: 21.30 – projekcja filmu: Miasto w ruchu. (Film dokumentalny, prod. USA, 57 min.)
Miasto w ruchu opowiada historię nowojorskich ulic od czasów przedsamochodowych do teraźniejszości. Ta podróż w czasie pokazuje, jak koncepcja wielofunkcyjnej, bogatej ulicy jako przestrzeni publicznej ustąpiła koncepcji korytarza dla szybkiego ruchu samochodów. Film porównuje Nowy Jork z trzema europejskimi miastami, które ostatnio zdecydowały się ograniczyć ruch samochodów: Londynem (strefa płatnego wjazdu), Paryżem (szybkie autobusy) i Kopenhagą (rowery i strefy piesze). Pokazuje, że miasta dla ludzi, a nie dla samochodów, nie tylko są możliwe, ale już istnieją.
Godz.: 22.30 – kocert Muzyczny JAMMING
Informacje o artystach:
Rafał Nowakowski urodził się w 1972 roku w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończył Wydział Filologii Polskiej, w warszawskich redakcjach odbierał pierwsze szlify niezależnego publicysty. Podejmował pracę zarobkową w instytucjach kultury – w Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Literatury, a obecnie zajmuje stanowisko pracownika naukowego w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Pisze od co najmniej piętnastu lat. Większą część tego czasu skupiał się na twórczości poetyckiej. Rdza dla samego autora jest rodzajem hołdu złożonego jego artystycznym i intelektualnym fascynacjom. Powieści przyświeca duch twórczości takich kultowych autorów, jak William S. Burroughs, Thomas Pynchon, czy Antonin Artaud.
Marcin Wilk urodził się 28 marca 1978 roku w Bydgoszczy. W roku 1995 rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, kierunek grafika. Kształcił się w pracowni rysunku i malarstwa Lecha Maciejewskiego. W roku 1998 zdał maturę, oraz obronił dyplom z rysunku w pracowni Elżbiety Maciejewskiej i z projektowania graficznego w pracowni Franciszka Otto. W roku 2004 obronił dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Stuk Pięknych UMK w Toruniu z zakresu grafiki w pracowni rysunku prof. Bogdana Chmielewskiego. W latach 2003-2005 studiował na specjalności projektowanie graficzne w pracowni prof. E. Salińskiego.
28 sierpnia 2009 roku
Folwark – Praska Metta Artystyczna
ul. Folwarczna 3, Warszawa-Praga Północ