17 września 2009 roku w Polsce ukaże się nowy koncepcyjny album Łukasza Rostowskiego: 39/89 Zrozumieć Polskę Płyta została stworzona z myślą o 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Wrocławski artysta udowadnia, że okrągła rocznica wybuchu II Wojny Światowej i zwycięstwa nad komunizmem może stanowić przedmiot nie tylko okolicznościowych przemówień, lecz także prawdziwych muzycznych poszukiwań. Oficjalna premiera albumu odbędzie się 17 września o godzinie 22.00 w Silver Screen Gdynia na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Na płycie, która w sklepach ukaże się 17 września, w 70. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, znajdzie się muzyka ilustrująca piekielne półwiecze 1939-89. Charakterystyczne dla autora, nietypowe brzmienia łączące nowy jazz, elektronikę, muzykę kameralną i filmową będą tłem dla autentycznych głosów najważniejszych postaci tego okresu- od Stefana Starzyńskiego poprzez czołowych partyjnych dygnitarzy, po Jana Pawła II i Lecha Wałęsę. Wszystko to zaserwowane w nowoczesnej estetyce okraszonej skreczami Dawida Szczęsnego. L.U.C odstawił mikrofon i skupił się na głosach historii. Poświęcił wiele godzin w archiwach Polskiego Radia na kompletowaniu wypowiedzi i ich studyjnej obróbce.
Pierwsze dwa single ujawnione zostaną przez Pomaton EMI już 1 września. Premierowy odsłuch albumu odbędzie się zaś 17 września na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ album ten to początek przygody kompozytora z muzyką filmową. 39/89 Zrozumieć Polskę to ścieżka dźwiękowa do pełnometrażowego filmu, jaki ma powstać w światowej sławy studiu Platige Image. Obraz poprzez połączenie archiwalnych zdjęć dokumentalnych z nowoczesną animacją i efektami specjalnymi ma pomóc światu zrozumieć dzisiejszą Polskę. Muzyka stanowi tu tło, buduje niezwykły klimat potęgujący przekaz głosów z przeszłości. Bezpośrednią łączność z teraźniejszością zapewnia im skratching w wykonaniu Dawida Szczęsnego.
Łukasz Rostkowski (L.U.C) ur. w 1981roku jest producentem muzycznym, kompozytorem, autorem tekstów, wokalistą i reżyserem wideoklipów. Swoją twórczość rozpoczął nagle w 2002r. bez jakiegokolwiek wykształcenia muzycznego. W roku 2003 założył alternatywny projekt Kanał audytywny, który za nowatorską mieszankę gatunków nominowany został do wielu polskich nagród kulturalnych, m.in. głównej nagrody Polskiej Akademii Muzycznej – Fryderyka w 2005 r. czy Ślizgerów, Brylantów Dolnośląskich. To także autor kilkunastu wideoklipów. Artysta w wyjątkowy sposób łączy muzykę z obrazem i słowem dlatego już od pierwszego nakręconego teledysku przez kilka lat pod rząd otrzymywał nominację lub główną nagrodę – YACHA – na festiwalu polskich wideoklipów w Gdyni.
1 komentarz
Dla tych, którzy chcieli być na koncercie w Warszawie a nie mogli, albo mogli ale chcieliby jeszcze raz: http://www.youtube.com/watch?v=k9oBt8Ygvu0