5 września 2009 roku od godziny 20.00 w Krakowie pod mostem Józefa Piłsudskiego od strony ulicy Krakowskiej rozpocznie się Festyn pod mostem. Będzie to nawiązanie do działalności wędrownych artystów zorganizowane z okazji 30 lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi. Autorami projektu są Piotr Lutyński i Ulrich Lepka. Obaj artyści łączą w swojej twórczości nowoczesną formę artystyczną, taką jak happening, performance czy projekcje multimedialne z najstarszym sposobem prezentowania sztuki na ulicy, jaką właśnie był wędrowny wóz.
90 lat temu po raz pierwszy Kurt Schwitters, niemiecki artysta, kompozytor i autor rzeźb-obiektów przestrzennych, wykorzystał w swojej pracy słowo MERZ, wokół którego stworzył później całą ideę twórczej działalności. Polegała ona na zbieraniu różnego rodzaju materiałów i wykorzystywaniu ich do kreowania nowej artystycznej rzeczywistości, zarówno w sztukach plastycznych, jak i w literaturze czy muzyce.
Wychodząc od idei niemieckiego dadaisty dwaj artyści Piotr Lutyński w Krakowie i Ulrich Lepka w Norymberdze niezależnie od siebie zbudowali dwa jeżdżące obiekty. W Krakowie ze starego mercedesa powstał artystyczny autobus, ruchoma pracownia, galeria, scena muzyczna, miejsce działań artystów i muzyków, które zmienia się i przemieszcza w czasie i przestrzeni. W Norymberdze na bazie starego wozu pocztowego Ulrich Lepka zbudował rzeźbę – przewoźny bar i pulpit DJ-eja, którego formę i kształt artysta tworzy w kontekście do miejsca, w jakim zostanie on usytuowany. Po raz pierwszy ustawił swój obiekt pod mostem na rzece Pegnitz w Norymberdze, później niespodziewanie pojawiał się w miejscach, w których nikt nie urządziłby zabawy: w opuszczonych przestrzeniach przemysłowych, na niezagospodarowanych placach, niedokończonych budowach, nadając im tym samym zupełnie inna rangę i awansując je znów do roli chętnie odwiedzanej przestrzeni publicznej.
W tym roku z okazji 30 lecie partnerstwa Krakowa i Norymbergi, pod Mostem Józefa Piłsudskiego w Krakowie spotkają się obaj artyści. Festyn pod mostem to nawiązanie do wędrownych artystów, przemieszczających się z miasta do miasta teatralnym czy cyrkowym wozem, do kuglarzy, sztukmistrzów, do idei objazdowego kina, ale też do współczesnych działań prezentujących sztukę w przestrzeni publicznej. Obaj artyści łączą w swojej twórczości nowoczesną formę artystyczną, taką jak happening, performance czy projekcje multimedialne z najstarszym sposobem prezentowania sztuki na ulicy, jaką właśnie był wędrowny wóz. Na wiślanych bulwarach, pod mostem Piłsudskiego oba grające pojazdy staną obok siebie, na brzegu rzeki pojawią się namioty-lampiony, wykonane przez krakowskich artystów, a na murach filmy wideo i projekcje multimedialne przygotowane przez krakowskich i norymberskich artystów.
Piotr Lutyński (urodził się w 1962 roku) – artysta plastyk, performer, kompozytor, uczestnik i realizator wielu wystaw w kraju i za granicą m.in. Galeria Zderzak, Galeria Krzysztofory, Galeria Starmach (Kraków), Bałtycka Galeria Sztuki ( Gdańsk), Galeria Foksal, Galeria Zachęta (Warszawa), Górnośląskie Centrum Kultury (Katowice), Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Art. In General ( Nowy Jork), Studiogalerie (Berlin), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Tallin i Wilno). Jego twórczości nie da się jednoznacznie sklasyfikować, artysta jest – według niego – przekaźnikiem mocy zawartej w sztuce i uwalniającej się w procesie twórczym. W pracach i projektach, które realizuje kładzie nacisk na łączenie ze sobą różnych rodzajów sztuki, a także na interakcje ze strony odbiorcy jak i na ciągły proces tworzenia zachodzący właśnie podczas kontaktu z publicznością.
Ulrich Lepka (urodził się w 1959 roku) – artysta plastyk, performer, DJ. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Twórca, wykonawca i uczestnik wielu performansów, radykalny artysta, który nie bierze udziału w żadnych wystawach, nie posiada artystycznej biografii, działa na własnych zasadach i w miejscach wybranych przez siebie, lub takich, które odpowiadają jego artystycznym założeniom.
Kraków, 5 września 2009, od godziny 20.00
przestrzeń pod mostem Józefa Piłsudskiego od strony ul. Krakowskiej