W dniach od 12 do 13 oraz od 19 do 20 września 2009 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Zamku Żupnym w Wieliczce będzie można zapoznać się z kompleksem zamkowym oraz historią wielickiej kopalni soli.
Kompleks zamkowy obejmuje: Dom pośród Żupy z interesującą salą Gotycką (XIII-XIV w.), Dom Żupny (XIV w.), Zamek Południowy (XIX w.) a także najstarszy szyb górniczy (poł. XIII w.) i basztę (XIV w.). W czasie spaceru po Zamku oraz poprzez multimedialną prezentację będzie można poznać ważniejsze funkcje poszczególnych budynków oraz niektórych jego pomieszczeń związanych z działalnością przedsiębiorstwa solnego w przeszłości.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się z inicjatywy Rady Europy i pod Patronatem Unii Europejskiej. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, którego głównym celem jest szeroka edukacja społeczeństw europejskich na temat różnorodności i bogactwa ich własnego dziedzictwa kulturowego. Obchody przypominają o wspólnych korzeniach kultury europejskiej, służą promocji dziedzictwa oraz uwrażliwiają na problematykę jego ochrony. W Polsce patronat honorowy nad obchodami objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorem jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków a współorganizatorem w regionie Województwo Małopolskie. Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Popularność imprezy skłoniła Radę Europy do ustanowienia w 1991 roku Europejskich Dni Dziedzictwa, w których Polska uczestniczy od 1993 roku.
W ramach Dni Dziedzictwa w Wieliczce:
• zwiedzanie nowej wystawy czasowej Skarby bractw i cechów na ziemiach polskich ( o godz. 11.00 i 15.00 oprowadzać będzie przewodnik),
• pokaz Warzenia soli – dawnych metod otrzymywania soli z solanki z zaproszeniem gości do aktywnego udziału,
• spotkanie z górnikami w strojach historycznych,
• prezentację najstarszych dokumentów przechowywanych w zamkowym archiwum, także ksiąg zwiedzających kopalnię (XVIII-XX w.), w tym wybitnych gości z różnych krajów Europy,
• projekcję filmu Solny Skarb
• udział w plenerze malarskim Impresje zamkowe. Z najładniejszych prac powstanie galeria, która będzie prezentowana na stronie internetowej muzeum.
• możliwość nabycia soli w kramie solnym (przypomni o związkach zamku z kopalnią)
W dniach od 12 do 13 oraz od 19 do 20 września 2009 roku
Zamek Żupny w Wieliczce