14 września 2009 roku o godz. 17.00 w krakowskim Pałacu Sztuki w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie prezentowana będzie wystawa Grafika Polska – Sztuka i Edukacja. Ekspozycja jest pamiątkową wystawą polskich profesorów i pedagogów na przełomie wieków, w obliczu wyzwań digitalizacji, przed jakimi przyjdzie im stanąć.
W opozycji do popularnych środków przekazu wizualnego, grafikę artystyczną konstytuuje wyrafinowany świat formy i treści. Dzięki wykorzystywaniu technik i technologii wywiedzionych z klasycznego kanonu powielania obrazu, grafika warsztatowa wnosi do dorobku sztuki wiano w postaci druków na papierze lub innych podłożach. Nierzadko są to także pełnoprzestrzenne obiekty lub dzieła zamknięte w formie zapisu cyfrowego.
W szerszej perspektywie – grafika stanowi zbiór zdefiniowanych procedur, których stosowanie służy utrzymaniu jej spójności etycznej i autonomii estetycznej dzieł. Ze studentami spotykają się profesorowie, których autorytet współtworzy ranga ich sztuki i doświadczenie w nauczaniu. Atrakcyjność grafiki bierze się ze wzbogacania i uaktualniania procedur warsztatowych. Istotę grafiki polskiej określa jakość sztuki; jakość – weryfikowana podczas licznych biennale, triennale i innych przeglądów w Polsce i za granicą.
W grafice, podobnie jak wszędzie tam, gdzie oprócz koncepcji, o ostatecznym rezultacie przedsięwzięcia artystycznego decydują szerokie kompetencje warsztatowe, koegzystencja doświadczenia, tradycji i nieskrępowanej woli eksperymentu wydaje się głęboko uzasadniona. Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że kadra dydaktyczna akademii to jedynie korpus użytecznych instruktorów, dzielących się ze studentami rutyną zachowań warsztatowych. Bowiem transparentność warsztatu, stanowiąca fundament dydaktyki, to tylko konieczne uzupełnienie złożonego procesu wspólnego poszukiwania kształtu dzieła.
Wystawa czynna do 9 października 2009 roku
Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
Plac Szczepański
Kraków