12 września 2009 roku w godzinach od 14.00 do 19.00 w dawnym kinie Światowid w Krakowie Muzeum PRL-w Krakowie, będące oddziałem Muzeum Historii Polski w Warszawie, organizuje pierwszą zbiórkę eksponatów z lat 1944 – 1989. Mają one stanowić zalążek przyszłej ekspozycji Muzeum PRL-u. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy mają ochotę przekazać pamiątki z tego okresu.
W sobotę nowohuckie muzeum wzbogaci się o przedmioty wykonane w komunistycznym więzieniu (m.in. znaczki S). Ich ofiarodawca, jeden z dawnych liderów nowohuckiej Solidarności Stanisław Handzlik zapowiedział swoją obecność podczas sobotniej imprezy. Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda również podarowali do nowego muzeum wiele pamiątek z tamtego okresu (m.in. 30 głów Lenina) i zapowiadają kolejne. Wybitny polski reżyser pragnie, by w Muzeum PRL-u znalazło się m.in. popiersie tytułowego filmowego Człowieka z marmuru w rzeczywistości będące podobizną Jerzego Radziwiłowicza.
Adam Michnik ma dostarczyć Gazetę Wyborczą z 13 września 1989 roku, relacjonującą udzielenie prze Sejm wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego. Andrzej Mleczko podaruje oryginały swoich słynnych rysunków sprzed lat, a krakowski oddział IPN obiecał oddać dla potrzeb Muzeum fragment pomnika Lenina z Nowej Huty, który odpadł w wyniku detonacji bomby w 1979 roku (stopa wodza rewolucji była przechowywana prze wiele lat w piwnicach SB).
W ostatnią niedzielę nowohuckie muzeum odwiedził szef MSZ Radosław Sikorski i podarował blaszaną tablicę z nazwą Ul. F. Dzierżyńskiego, którą własnoręcznie odkręcił 20 lat temu z jednej z bydgoskich kamienic.
W sobotnim pikniku swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele środowisk politycznych, kulturalnych i działacze dawnej opozycji m.in. Krystyna Zachwatowicz, państwo Sonikowie, Jarosław Gowin, Tadeusz Syryjczyk, Ryszard Terlecki, Jerzy Fedorowicz. Z okazji akcji Uwolnij pamięć!, przed Muzeum stanie prawdziwy kiosk Ruchu, a na zgłodniałych czekać będzie peerelowski obiad oraz woda z sokiem prosto z saturatora. Dla fanów motoryzacji perełki: polonez coupe (własność dyrektora Huty im. Lenina), nysa, trabant, syrena 105, a także nieśmiertelny maluch.
Muzeum PRL-u jest krakowskim oddziałem Muzeum Historii Polski w Warszawie i będzie miało swoją siedzibę w dawnym kinie Światowid w Nowej Hucie. Na ok. 2 tys. m. kw. powstanie wystawa stała poświęcona dziejom Polski w okresie 1944 – 1989. Muzeum PRL-u powstaje z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz (przewodnicząca Rady Muzeum) i Andrzeja Wajdy we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, na podstawie umowy podpisanej wiosną 2008 roku przez dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Na początku czerwca w Muzeum PRL-u otworzono pierwszą wystawę fotograficzną Od opozycji do wolności poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 roku. Ekspozycja otwarta jest do końca września.
12 września 2009 roku, od godz. 14.00 do godz. 19.00, dawne kino Światowid w Nowej Hucie (Kraków)
akcja Uwolnij pamięć! – zbiórka eksponatów z lat 1944 – 1989