Od 15 do 19 września 2009 roku w Lublinie trwać będzie projekt ABCDESIGN, w ramach którego odbędą się wykłady, warsztaty i prezentacje poświęcone sztuce designu.
Projekt ABCDESIGN składa się z dwóch współzależnych i równolegle realizowanych części: warsztatowej poświęconej adaptacji przestrzeni Warsztatów Kultury w Lublinie oraz części wykładowej, edukacyjnej poświęconej zagadnieniom poruszanym podczas warsztatów, część wykładowa ma charakter otwarty.
Wykłady, pokazy i prezentacje czołowych twórców mają na celu sprowokowanie odbiorców do przemyśleń dotyczących ich domowej lub profesjonalnej twórczości oraz biernego lub aktywnego odbioru treści wszelkich komunikatów. Spotkania są adresowane do wszystkich grup społecznych, kategorii wiekowych i profesji, jednak z uwagi na charakter zjawisk, w szczególności kierowane są do młodzieży i studentów, projektantów, pracowników marketingu, dziennikarzy, etc.
Głównym założeniem części wykładowej jest wzbogacenie wiedzy o designie zarówno uczestników warsztatów, jak i innych osób, w tym w szczególności studentów i uczniów interesujących się problematyką designu. Ważnym kontekstem dla prowadzonych wykładów jest stworzenie warunków funkcjonowania dla nowo powstałej instytucji kulturalnej Lublina – Warsztatów Kultury. To postindustrialny obiekt, w którym przez wiele lat mieściły się Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Samochodowych.
Wykłady odbywają się przez cztery dni i są podzielone tematycznie, zgodnie z najistotniejszymi obszarami przeobrażania miejsca, poszczególne wykłady poprowadzą znani specjaliści w tym: prof. Władysław Pluta i Szymon Kiwerski, prof. Svein Hatløy, Michał Pawlik i Grzegorz Wolański oraz Paweł Mikosz i Michał Kracik.
Dodatkową częścią wydarzenia ABCDESIGN, otwartą dla wszystkich zainteresowanych, jest prezentacja prac i koncepcji powstałych w ramach warsztatów w Warsztatach Kultury. Kuratorami projektu są Monika Pacewicz i Zbigniew Sobczuk, na co dzień zajmujący się organizacją wydarzeń kulturalnych, projektowaniem graficznym i edukacją artystyczną.
Władysław Pluta jest projektantem grafiki użytkowej, pedagogiem, profesorem ASP w Krakowie. Ukończył Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Pracuje również jako visiting profesor w szkołach artystycznych, między innymi w Chile, Czechach, Francji, Kanadzie, Słowacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Zajmuje się szeroko pojętą komunikacją wizualną: znakiem, opracowaniem graficznym książek, a w szczególności plakatem. Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów. Współpracuje m.in. z wydawnictwami: Biały Kruk, Bosz, Bufii.
Szymon Kiwerski jest projektantem grafiki użytkowej. Ukończył Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie oraz Studium Poligraficznego Publishing School w Krakowie. Asystent prof. Władysława Pluty w Katedrze Komunikacji Wizualnej na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Svein Hatløy jest architektem i pedagogiem, uczniem Oskara Hansena. W 1983 roku założył w norweskim Bergen szkołę BAS (Bergen School of Architecture), której przez wiele lat był dyrektorem. Program nauczania w BAS został oparty na teorii Formy Otwartej Hansena.
Paweł Mikosz jest projektantem, współwłaścicielem Studia Projektowego GRID. Ukończył Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Asystent prof. Piotra Bożyka w Katedrze Projektowania Środków Pracy na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Wykładowca Komputerowego Wspomagania Projektowania programem Solid Works, ICEM Surf w krakowskiej ASP. Laureat wielu nagród w zakresie wzornictwa przemysłowego m.in. finalista konkursu Dobry Wzór 2009.
Michał Kracik jest projektantem, współpracownikiem Car Technology. Ukończył Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Asystent prof. Marii Dziedzic w Katedrze Metodyki Projektowania na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był stypendystą Sokrates Erasmus L’Ecole de Design Nantes Atlantiques oraz laureatem konkursów: Braun Prize 2009 – International Design Award, International Design Award Hettich&Rechau, Koizumi International Lighting Design Competition.
Michał Pawlik jest projektantem grafiki użytkowej, animatorem, dyrektorem artystycznym, współzałożycielem MamaStudio, Absolwent ASP w Warszawie.
Grzegorz Wolański jest projektantem serwisów internetowych, aktualnie współtworzy Tekno-digital MamaStudio – firmę wydzieloną z MamaStudio na potrzeby efektywnego wdrażania brand strategy w Internecie.
15-19 września 2009
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Popiełuszki 5
Organizatorzy:
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Warsztaty Kultury – Filia Centrum Kultury w Lublinie