10 września 2009 roku w budynku Spectra w Warszawie młodzi artyści zainaugurowali wystawę rzeźb z cyklu Young Creation Plan. Podczas wernisażu artysta Igor Mitoraj odsłonił swą rzeźbę Grande Toscano.Wystawę będzie można oglądać przez kolejne trzy miesiące w holu budynku Spectra na ulicy Bobrowieckiej 6 w Warszawie.
Cykl Young Creation Plan został zorganizowany dzięki współpracy Fundacji Rodziny Staraków i Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej. Pierwsza edycja programu prezentowała malarstwo polskich artystów młodego pokolenia. Na obecnej wystawie można podziwiać rzeźby autorstwa Pauliny Kary, Artura Malewskiego, Marty Pszonak, Kamila Stańczaka oraz Jagody Szelc.
Podczas wernisażu wystawy miało miejsce odsłonięcie rzeźby Igora Mitoraja – Grande Toscano (Wielki Toskańczyk). Jest to kolejne dzieło po Ikarze, które będzie można podziwiać w stolicy.
Prawie 5-metrowa rzeźba jest dla artysty wyjątkowa – bo pierwsza w jego życiu takich rozmiarów. Szczególnie, że odlew do niej wykonał za swoje pierwsze zarobione pieniądze. Do wykonania rzeźby zainspirował Mitoraja renesansowy styl Donatello. Wielki Toskańczyk to hołd, jaki artysta złożył Toskanii i jej mieszkańcom. Jest to jego ulubiony region Włoch – w miasteczku Pietrasanta od 1983 roku prowadzi on swoją pracownię.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego Igor Mitoraj darzy to dzieło szczególnym sentymentem. To za sprawą Aleksandry – młodej dziewczyny, która zachwyciła artystę swoim wyglądem, a potem była jego wieloletnią inspiracją. Szczególnie zafascynowały rzeźbiarza jej usta. W Grande Toscano twarz dziewczyny została uwieczniona w sercu mężczyzny.
Rzeźba Grande Toscano powstała na przełomie lat 70. i 80. Oprócz oryginału istnieją jeszcze dwie kopie. Poza egzemplarzem, który stanął na warszawskim Mokotowie, popiersie wykonane z brązu można zobaczyć we francuskiej dzielnicy La Défense oraz w Mediolanie. Ta obecność w różnych kulturalnych ośrodkach świata bardzo dobrze prezentuje pogląd autora na sztukę – twierdzi on bowiem, że sztuka dla niego jest uniwersalna. To samo dzieło można podziwiać zarówno w Paryżu, Nowym Jorku czy w Warszawie – mówi Igor Mitoraj.
Od 10 września do 10 grudnia 2009 roku, hol budynku Spectra na ulicy Bobrowieckiej 6 w Warszawie
wystawa Young Creation Plan