13 października 2009 roku o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Anny Kopaczewskiej. Rysunki z serii Polskie dupy, na którą składają się dwie mniejsze serie London Calling i Gołe baby oscylują wokół tematyki prostytucji. Seria London Calling to przerysowane ulotki znalezione na ulicach Londynu i Amsterdamu reklamujące usługi seksualne bądź zachęcające kobiety do prostytuowania się.
Gołe Baby natomiast to przerysowane zdjęcia prostytutek z internetowych anonsów na portalu dla Polonii za granicą. Kuratorka wystawy pragnie zwrócić uwagę widza na feministyczny wymiar tych prac. Punktem wyjścia jest spojrzenie na prostytucję jako na zjawisko wynikające z patriarchalnego systemu społecznego. Tytuły serii oraz hasła pojawiające się w pracach z serii London Calling odwołują się do opresyjnego sposobu funkcjonowania języka w patriarchalnej kulturze.
Dekoracyjny sposób potraktowania tego, co przedstawione, ozdobny dialog kolorów i subtelność syntetycznej linii sprawiają, że rysunki te są po prostu ładne, niezależnie od swych pornograficznych treści. Kierowana do męskiego odbiorcy sugestia erotycznej przyjemności zawarta w zdjęciach i ulotkach, w rysunkach artystki przekształca się w estetyczną przyjemność doznawania piękna niezależnego od płciowości i seksualności.
Kreska Kopaczewskiej sublimuje emanującą z postaci wulgarność zamieniając kiczowatość anonsów i banalnych fotek w rodzaj dekoracyjnego realizmu. Prace Ani Kopaczewskiej, wpisując się w nurt feministycznej appropriation art, skłaniają widza do zajrzenia pod powierzchnie narzucających się swą obecnością wyobrażeń. Zmuszają tym samym do krytycznego spojrzenia na zjawiska, do których się odwołują.
Anna Kopaczewska (ur. 1983 w Knurowie) odbyła studia projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – dyplom w pracowni nowych mediów prof. M. Oslislo. W 2006 r. studiowała w Ecole Regionale de Beaux Arts w Saint-Etienne, Francja. Zajmuje się projektowaniem graficznym, typografią oraz bierze udział w projektach artystycznych: Video.fm (Polskie Radio Katowice i studenci ASP), Trust Me (ASP Katowice i Bauhaus-Universitat Weimar), Andrzej Prusek Comes Back (Rondo Sztuki). Uczestniczy w wystawach zbiorowych: C.O.A.L. (Katowice, Dortmund, Lille), Ewokacja Przestrzeni (dawna kopalnia Katowice), Paraneue (Katowice, Bytom, Koln). Jej praca dyplomowa Monitoring powietrza spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Górnego Śląska, obecnie prara prezentowana jest w Ministerstwie Środowiska w Warszawie.
Wystawa odbywa się w ramach międzynarodowego festiwalu feministycznego Ladyfest (Toruń, od 13 do 18 października 2009). Kuratorem wystawy jest Dorota Łagodzka. Wystawa potrwa do 8 listopada 2009 roku.
1 komentarz
polecam ale przecie nie pojedziecie do Torunia by obejrzeć wystawke wiec moze kilka słów słowotoku zaraz zaraz gdzie ta ulotka była zgubiłem moze nastepnym razem sie uda