19 września 2009 roku o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury rozpocznie się cykl edukacyjny poświęcony architekturze – Architektura+.
Jako pierwsze w tej serii odbędą się całodzienne warsztaty poświęcone nowym metodom organizowania przestrzeni zurbanizowanych. Zajęcia dotyczyć będą architektury, nowoczesnych procesów tworzenia budynków, miast i infrastruktur i mają na celu zaproponowanie otwartego, dynamicznego modelu wymiany wiedzy między dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Otwarty charakter warsztatów służy ukazaniu tej dziedziny na najbardziej podstawowym poziomie: w prostym przejściu od kreski (rysunki-modele), przez dziecięce bryły-fragmenty, po stworzone z nich całości: struktury, układy i sieci. Warsztaty architektoniczne w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie mają na celu zainicjowanie procesu twórczego opartego na komunikacji i dążeniu ludzi do poznawania i przetwarzania swojego najbliższego otoczenia. Autorami koncepcji warsztatów i ich prowadzącymi są Aleksander Oniszh i Jan Gronkiewicz, studenci Universität für angewandte Kunst w Wiedniu.
19 września odbędzie się otwarta dyskusja panelowa posumowującą wydarzenie. Jako dyskutanci wystąpią:
Tomasz Fudala – krytyk architektury, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Ewa Sekuła – socjolog miasta, SWPS
Paweł Kłudkiewicz – architekt, Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej
Małgorzata Kuciewicz – architekt, Grupa Projektowa Centrala
Marta Wójcicka – animator kultury, Studio Teatralne Koło, Stowarzyszenia ArtAnimacje