W dniach od 19 do 20 września 2009 roku w w Traffic Club w Warszawie oraz Domu Parafialnym w Piasecznie potrwa Festiwal Sztuki Opowiadania Mubabao – Czarodzieje Słowa. Prastare historie rodem z Afryki, mądrości zawarte w ludowych baśniach, zarówno tych egzotycznych, jak i rdzennie polskich, oraz kulturalne przeżycie – to wszystko spotka tych, którzy przyjdą na tegoroczny Festiwal Sztuki Opowiadania. Wszystkie historie opowiedziane przez Michała Malinowskiego, Dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści oraz jego niezwykłych gości, będą opierały się na interakcji z publicznością charakterystycznej dla afrykańskiej sztuki opowiadania.
Tegoroczny festiwal to wydarzenie niezwykłe nie tylko dzięki szczególności wyrażanych przezeń idei. Niezwykli goście zaproszeni przez Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, będą stanowili główne atrakcje festiwalu, który ma nawiązywać do kultury afrykańskich opowieści. Swoją obecnością zaszczyci arcymistrz opowieści interaktywnej z Burkina Faso – Alassane Baguian w towarzystwie grupy muzyczno – tanecznej wprost z serca Afryki.
Festiwal jest jednocześnie inauguracją współpracy między Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści a Traffic Club, który staje się miejscem spotkań zwolenników przekazów ustnych poprzez organizowane przez MuBaBaO comiesięczne spotkania oraz warsztaty. Organizacja festiwalu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Festiwal jest bowiem jedną z imprez organizowanych w ramach projektu Powiat Piaseczyński Stolicą Kulturalną Mazowsza.
Celem tegorocznego festiwalu jest przybliżenie uroku sztuki opowiadania, jak również idea nawiązania kontaktu z publicznością poprzez wzajemne interakcje. Opowiadacze posłużą się opowieściami łańcuszkowymi, które są sprawdzonym przepisem na sukces całej zabawy. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju gry z widzem, możliwa jest wyjątkowa zabawa słowem, jak również przeżycie podróży w głąb magicznej przestrzeni baśni.
Magia opowieści interaktywnych sprawia, że aktywnie właczają się w nią nie tylko dzieci, ale również rodzice i dziadkowie, co wpływa na pogłębienie rodzinnej integracji. Słuchanie opowieści łańcuszkowej i branie w niej aktywnego udziału poprzez proponowanie nowych elementów i powtarzanie wraz z innymi uczestnikami rozmaitych, często śmiesznych wyrazów jest gearantem dobrej zabawy i odciągniećia się od codziennych problemów.