Od 23 do 25 września 2009 roku Muzeum Narodowe w Krakowie organizować będzie koncerty w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Wydarzenie będzie okazją do spotkania z muzyką średniowiecza oraz renesansu.
23 września prezentowana będzie muzyka religijna ziem Królestwa Czeskiego w świetle jednego z najznamienitszych źródeł XIV wiecznych – Codex Specialnik (inna nazwa: Specialnik z Hradec Kralove). Kodeks jest kluczowym czeskim źródłem rękopismiennym polifonii okresu gotyku z końca XV wieku. Zawiera utwory czeskich i europejskich autorów. Rękopis, odnaleziony w roku 1901 w praskim antykwariacie przez muzykologa Dobroslava Orla, dziś znajduje się w Muzeum Wschodnich Czech w Hradec Králové Kodeks zawiera na 609 stronicach 227 wielogłosowych kompozycji (głównie motetów, pieśni religijne i części ordinarium missae) oraz dopisane później, w XVI wieku jednogłosowe hymny.
Wielogłos notowany jest czarno-białą notacja menzuralną na pięciu liniach – jednogłos natomiast rombową notacją chorałową na czterolinii. Obok anonimowych autorów czeskich, znajdziemy tu utwory takich kompozytorów jak: Agricola, Bedyngham, Flemmik, Frye, Isaac, Josquin, Lannoy, Morton, Obrecht, Pullois, Touront, Weerbeke, Piotr z Grudziądza i in. Spośród zutorów czeskich znamy jedynie niejakiego Tomka.
24 września prezentowane będą fanfary okresu baroku na oryginalnych instrumentach oraz muzyka z XVI-wiecznego traktatu o tańcu – Orchesographie Thoinota Arbeau. Traktat Orchesographie powstały w 1589 roku, stanowi podsumowanie całej tradycji francuskiego tańca branle. Jego autorem jest Jehan Tabourot, znany bardziej pod pseudonimem Thoinot Arbeau, będącym anagramem jego prawdziwego nazwiska. W Orchesographie zawarta jest cała dotychczasowa wiedza i tradycja tego tańca; Arbeau prezentuje też nowe możliwości choreograficzne, rozpisuje poszczególne kroki , sposoby ich łączenia w sekwencje, a także powiązania kroków tańca z określonymi zwrotami muzycznymi.
Traktat jest nieocenionym źródłem wiedzy o tańcu końca XVI w. Arbeau nie tylko zapisuje tam tradycyjne melodie , ale także dodaje dziesiątki własnych kompozycji, które stały się dzisiaj idiomatycznie związane z tym tańcem. Traktat zawiera także piosenki, odpowiadające nastrojem tańcom. Cała muzyka zawarta w Orchesographie, bardzo spójna w wymowie, wprowadza słuchacza w nastrój zabawy w XVI-wiecznej Francji.
23 – 25 września 2009
Muzeum Narodowe w Krakowie
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17
wstęp wolny