Od 21 września do 15 października 2009 roku pod Wielkim Świetlikiem w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie można oglądać wystawę Darwin Now, poświęconą dziedzictwu Karola Darwina. Wystawa jest organizowana z okazji przypadającej na 2009 rok dwusetnej rocznicy urodzin Darwina i sto pięćdziesiątej rocznicy publikacji jego przełomowego dzieła O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego.
Wystawa Darwin Now na szesnastu planszach, w atrakcyjny wizualnie sposób, opowiada historię powstania książki Karola Darwina, zarysowuje jej główne idee i wyjaśnia, w jaki sposób tworzą one podstawy współczesnej biologii i medycyny, czyniąc teorię brytyjskiego naukowca jednym z najważniejszych narzędzi używanych przez biologów, wykorzystywanym bardzo szeroko, zarówno przy np. badaniach zmian klimatu, jak i replikacji DNA. Wystawa to dobra okazja dla wszystkich, nie tylko miłośników biologii, aby bliżej zapoznać się z dorobkiem wybitnego brytyjskiego uczonego i jego teorią ewolucji.
Karol Darwin i jego przełomowe dzieło stali się symbolem współczesnej wizji świata żywego. O powstawaniu gatunków wciąż oddziałuje na rozwój wielu nauk, pomagając w szukaniu odpowiedzi na niektóre z najważniejszych pytań, jakie stoją przed nami w XXI wieku, chociaż do dzisiaj budzi też kontrowersje. Pomimo swojej prostoty jest często nierozumiana, a czasem nawet celowo źle interpretowana. O tym i o czynnikach wpływających na zmiany w dziedzinie biologii oraz obecnym rozumieniu ewolucji opowie w swoim wykładzie zatytułowanym The evolution of evolution: the development of Darwin’s dangerous idea (Ewolucja ewolucji: rozwój niebezpiecznej idei Darwina) zaproszony specjalnie z okazji otwarcia wystawy znany brytyjski biolog dr Jeremy Pritchard z Uniwersytetu w Birmingham. Wykład, który rozpocznie się o godz. 15.30, będzie tłumaczony symultanicznie z języka angielskiego na język polski.
Darwin Now jest częścią międzynarodowego programu British Council, na który składa się wiele różnorakich wydarzeń na całym świecie. Ich celem jest przybliżenie sylwetki Darwina i jego dokonań oraz umożliwienie otwartego i bezstronnego dialogu między ewolucją a religią.
W Polsce do końca roku wystawa zawita do jedenastu miast.
British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie. British Council realizuje swoje cele w wielu obszarach. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych oferujących szeroki zakres brytyjskich egzaminów językowych i zawodowych. Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności pomocnych w jednoczącej się Europie.
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa ul. Dobra 56/66, wystawa otwarta od poniedziałku do soboty między 9.00 a 21.00 i w niedziele między 15.00 a 20.00.
Organizatorzy: British Council we współpracy z ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie, Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie oraz Warszawskim Festiwalem Nauki oraz Szkołą Festiwalu Nauki