Od 16 do 19 listopada 2009 roku w Laboratorium CSW w Warszawie odbywać się będzie Międzynarodowa Konferencja RE-TOOLING RESIDENCIES. Konferencja będzie równocześnie pierwszym wschodnioeuropejskim spotkaniem sieci Res Artis, prestiżowej, międzynarodowej sieci o ponad dziesięcioletniej tradycji, stowarzyszającej instytucje prowadzące programy pobytów twórczych na całym świecie.
Konferencja ma charakter roboczy, złożona będzie z problemowych paneli, poruszających najważniejsze tematy związane z organizacją, finansowaniem i prowadzeniem pobytów twórczych. Jednocześnie ma być okazją do nawiązania bezpośredniego kontaktu między instytucjami z całego świata, także o charakterze mniej formalnym. Będzie odwoływała się do rozmaitych potrzeb instytucji rezydencjalnych, stanie się miejscem spotkania tych instytucji i ich partnerów zaangażowanych we wsparcie oraz rozwój międzynarodowej sieci wymiany, przedstawicieli władz miejskich i regionalnych, współpracy zagranicznej.
Celem konferencji jest tworzenie sieci współpracy organizacji o różnym szczeblu instytucjonalizacji z Europy Wschodniej i Zachodniej poprzez zaproszenie do udziału w niej zarówno instytucji uznanych i doświadczonych, jak i młodych lub takich, które dopiero zamierzają otworzyć programy rezydencjalne. Konferencja byłaby dla nich źródłem praktycznej wiedzy, pomogłaby tworzyć nowe programy w oparciu o najlepsze wzorce i różnorodne zaprezentowane strategie. Organizacje bardziej doświadczone będą mogły zapoznać się z propozycją nowych instytucji i nawiązać indywidualną wymianę.
Program towarzyszący konferencji to między innymi wizyty studyjne w pracowniach polskich artystów, spotkania z byłymi i obecnymi rezydentami programu a-i-r oraz warsztaty prowadzone przez ekspertów.
Pola zainteresowań i zagadnienia tworzące oś konferencji:
- Rozwój programów rezydencjonalnych w Europie Środkowej i Wschodniej, sieci współpracy obejmujące te kraje.
- Interdyscyplinarność w praktyce artystycznej i instytucjonalnej: współpraca między artystami i specjalistami z innych dziedzin takich jak nauka, przemysł, biznes.
- Wprowadzanie nowych dyscyplin do sfery rezydencji: rezydencje designerskie, kuratorskie, architektoniczne, wymagania związane z ich organizacją.
- Modele współpracy między artystą i goszczącą go instytucją oraz modele rezydencji: rezydencje produkcyjne, oparte na współpracy z lokalną społecznością, interdyscyplinarne; warunki sukcesu pobytu twórczego w odniesieniu do wybranych praktyk ich realizacji?
- Pobyty twórcze a scena artystyczna i promocja kultury.
16-19 listopada 2009 roku, Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa