29 września 2009 roku o godzinie 18.30 w Fundacji Atelier w Warszawie odbędzie się pierwszy z cyklu 13 autorskich wykładów Moniki Małkowskiej poświęconych modzie, obyczajom, kulturze i feminizmowi. Wykłady są poświęcone temu, kto, kiedy i dlaczego wprowadzał ubraniowe innowacje; które zjawiska mody są najtrwalsze; co je zainspirowało, sprowokowało, wywołało; które przetrwały do dziś. Wszystko to w serii zatytułowanej Co nam zostało z tych lat. Czyli – parada modowych matuzalemów w nowoczesnej oprawie.
Monika Małkowska jest absolwentką warszawskiej ASP (dyplom w 1975 roku na Wydziale Grafiki Warsztatowej). Krytyk sztuki i publicystka zainteresowana różnymi obliczami kultury wysokiej i popularnej. Pisze do prasy codziennej (od 1994 roku związana etatowo z Rzeczpospolitą) i branżowych periodyków (obecnie do Sztuki.pl i Werandy). Od połowy lat 80. zajmuje się modą – projektowaniem, poradnictwem i historią stroju. Ciekawi ją też styl życia i obyczajowość, dziedziny nierozerwalnie związane z ubiorem. Poza tym, zajmuje się komiksem oraz literaturą piękną. Od 20 lat współpracuje z radiem (I, II, III program oraz Tok FM) i TVP (od czterech lat – z TVP Kultura). Wykładała w Europejskiej Akademii Sztuk i Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Wańkowicza. Prowadzi blog Jedno oko.
Propozycja serii wykładów Co nam zostało z tych lat:
- Z mody empire (koniec XVIII, pocz. XIX wieku): sukienki-tuniki, marszczone pod biustem, luźne, bez podkreślania formy ciała; przezroczyste materie, torebki do ręki, kaszmirowe szale.
- Sprzed I wojny światowej: wschodni przepych, szarawary, spódnico-spodnie, desenie drukowane złotem, wielowarstwowe muślinowe kreacje, tuniki na spodnie (Paul Poiret, Mariano Fortuny)
- Rewolucja w Rosji: stroje konstruktywistyczne, pierwsze kombinezony (Rodczenko)
- Dwudziestolecie międzywojenne, epoka art déco: sukienki ze skosów z asymetrycznym dołem (M.Vionnet), spodnie i piżamy wyjściowe, trencz, kardigan, koszulka marynarska (Chanel), stroje sportowe z logo firmy (Patou), sukienki-patchworki (S. Delonay)
- Lata 30., triumf surrealizmu i Freuda: szok, szaleństwo, zaskoczenie; aplikacje a la usta, kapelusz w kształcie buta, naszyjnik z much wtopionych w plastik E. Schiaparelli)
- Lata 40. – wojna: w Ameryce – hollywoodzki glamour, w Europie – look militarny, buty na koturnach
- Po 1947 r.: new look Diora, spódnice z klosza, wcięte dopasowane żakiety, szpilki. Powrót gorsetu!
- Lata 50. – epoka rock’n’rolla: sukienki-krynolinki na halkach, płaskie pantofle (tenisówki, baleriny), spodnie-rybaczki; pierwsi gwiazdorzy w T-shirtach i skórzanych kurtkach (Brando, Presley)
- Lata 60: pierwsza połowa – mini (Quant, Courrege), rajstopy, włosy na pazia, grzywki, botki do krótkich sukienek, kombinezony; druga połowa – hippisi: długie włosy dla płci obojga, cygańskie spódnice, szale, spodnie z obniżoną talią, kamizelki na gołe ciało, goły biust, sznury paciorków
- Lata 70., druga połowa: – boom punków: skóry, łańcuchy, kastety, ćwieki, motyw czaszki, pióra do góry, T-shirty z nadrukami w logo zespołów; czernie plus biały makijaż.
- lata 80. – postpunk (destroy, grunge): wielkie marynary, szerokie ramiona, wąskie biodra, japońszczyzna, motania zamiast tradycyjnego krawieckiego kroju, siepiące się szwy i cięcia, asymetria. Jednocześnie, kariera logo i rozkwit modnych marek
- Lata 90. – moda vintage, second handy, powtórki i cytaty w nieoczekiwanych kontekstach
- Lata 2000. – recycling pomysłów. Przyspieszenie w lansowaniu nowinek doprowadza do zaniku mody masowej. Efektem – indywidualizacja stylu, inaczej zwana modą emo (od emocji, pod wpływem których ubieramy się)
29 września 2009 roku, godz. 18.30, Fundacja Atelier w Warszawie, ul. Foksal 11, II piętro