25 września 2009 roku o godzinie 19.00 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa: Warszawa – Płock – Paryż. Inspiracją do zorganizowania wystawy Bolesław Biegas: Warszawa – Płock – Paryż, jest sukces, jakim zwieńczyły się starania odnośnie sprowadzenia do Polski kolekcji rzeźb i obrazów tego wybitnego artysty. Jego dzieła – jako jedynego Polaka – znajdują się w jednym z najznakomitszych muzeów sztuki XX-wieku: Muzeum d’Orsay w Paryżu. W Polsce dokonania artysty znane są przede wszystkim specjalistom i koneserom sztuki.
Wystawa ma na celu przybliżenie szerszej publiczności zarówno samej twórczości Bolesława Biegasa, jak i jego niecodziennej osobowości. Warto podkreślić, iż będzie to pierwsza tak duża prezentacja dzieł artysty w Polsce. Na wystawie pokazane zostaną obrazy i rzeźby ze wszystkich okresów jego twórczości. Widzowie będą mogli zobaczyć popularne wśród polskich kolekcjonerów obrazy Sferyczne, mroczne obrazy z cyklu Mistyka nieskończoności, zbudowane na kontraście pomiędzy błękitem i czernią, zwracające uwagę wyjątkową reliefową fakturą oraz wcześniejsze, prawie w ogóle w Polsce nieznane prace, takie jak Wojna rosyjsko-japońska. Obraz ten w 1907 roku na paryskim Salonie Niezależnych wywołał prawdziwy skandal, zakończony interwencją policji. Zaprezentowany zostanie również przekrojowy wybór prac rzeźbiarskich artysty.
Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania artysty, który doskonale uosabiał swoją epokę. W 1901 roku został członkiem prestiżowej Secesji Wiedeńskiej, a jego dzieła były reprodukowane w przeglądzie Ver Sacrum. Po przyjeździe do Francji w 1902 roku wydany został numer specjalny prestiżowego pisma La Plume, poświęcony wyłącznie twórczości Biegasa. Jedynymi rzeźbiarzami, którzy dostąpili tego zaszczytu byli Rodin w 1900 roku i Constantin Meunier w roku 1904. We Francji był podziwiany przez najważniejszych i najbardziej wpływowych krytyków sztuki. Wśród nich byli Guillaume Apollinaire, Charles Morice, wydawca Noa Noa Gaugina i propagator sztuki Rodina; Marcel Reja korektor Strindberga i jeden z niewielu krytyków wspierających Muncha; poeci André Fontainas, Emile Verhaeren i Gustave Kahn. Mécislas Golberg i Marinetti również okazywali mu sympatię.
Podczas wernisażu opiniami o twórczości i życiu Bolesława Biegasa (w konwencji konferencji prasowej), podzielą się wybitni historycy sztuki, kolekcjonerzy i ludzie mediów. Obecność i wygłoszenie przemówień zapowiedzieli już: prof. Xavier Deryng – francuski historyk sztuki i krytyk dzieł Biegasa, Danuta Dubois – dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu, Wojciech Fibak – kolekcjoner, Marek Lengiewicz – marszand, prof. Paweł Nowak – ASP w Warszawie, oraz Leonard Sobieraj – dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wernisaż poprowadzi Paweł Sztompke – dziennikarz Polskiego Radia.
Plan cyklu wystaw:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, od 24 do 26 września 2009 roku
Muzeum Mazowieckie w Płocku, od 15 listopada 2009 roku do 30 kwietnia 2010 roku
Towarzystwo Historyczno-Literackie; Biblioteka Polska w Paryżu, od 1 czerwca do 31 grudnia 2010 roku
26 września 2009 roku, godz. 19.00, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
1 komentarz
Dlaczego przy wszystkich informacjach o wystawie nie ma tej, gdzie dokładnie, w jakim budynku lub sali jest eksponowana wystawa. ASP to kompleks budynków. Ale to jeszcze pół biedy, można jakoś znaleźć na miejscu. Ważniejsze, że nie ma podanych godzin zwiedzania, tym bardziej, że to tylko trzy dni. Dowiedziałam się o niej w piątek 25-go wieczorem. Dziś sobota, zwykle wszystko krócej czynne,wybiorę się i nie obejrzę, bo będzie zamknięta? W prasie to samo. Jeśli podaje się informację to powinna być dokładna. Każdy ma jakieś sprawy, plany i chce sobie wszystko dobrze zorganizować. Na przyszłość proszę to uwzględniać, bo niepełna informacja tylko denerwuje.