6 i 10 października 2009 roku, podczas drugiej edycji Nostalgia Festiwal Poznań będzie można zapoznać się z postacią włoskiego muzyka i kompozytora Carlo Gesualdo da Venosa. Uczestnicy festiwal będą mieli okazję usłyszeć skomponowaną przez niego muzykę oraz zobaczyć operę i film korzystające z motywów biografii Gesualdo.
Ten żyjący na przełomie XVI i XVII wieku włoski Książę Venosy był wielkim kompozytorem, a także lutnistą. Artysta zasłynął z pięknych, pełnych ekspresji madrygałów miłosnych, pisał także utwory sakralne. Początkowo wzorował się na innych twórcach, lecz szybko wykształcił swój własny styl, charakteryzujący się szeroko stosowaną chromatyką, podbijającą ekspresję słów. Teksty jego madrygałów, pisane najczęściej przez znanych poetów włoskich, były zdominowane przez tematykę miłości, cierpienia i smutku. I zazdrości. Bo postać Don Carlo Gesualdo jest również spowita legendą tajemniczego zbrodniarza, który w szale zazdrości zabił swoją żonę, Marię d’Avalos i jej kochanka, Fabrizia Carafę, których zastał in flagranti.
Jego życie i muzyka fascynowały i wciąż fascynują. Igor Strawiński w 1960 roku napisał Monumentum pro Gesualdo di Venosa ad CD Annum, wykorzystując madrygał Beltà, Poi che t’assenti z VI. księgi. W 1995 roku Werner Herzog nakręcił quasi-dokument o tajemnicy życia Księcia z Venosy Śmierć na pięć głosów (Death for Five Voices). W tym samym roku, na scenie Viener Staatsoper, odbyła się prapremiera opery Gesualdo Alfreda Schnittkego. Rok później, na zamówienie teatru w Kaiserslautern, operę o tym samym tytule napisał Franz Hummel. Wreszcie w 1998 roku odbyła się premiera opery Luci mie traditrici Salvatore Sciarrino.
W Poznaniu, 6 października o godz. 21.00, w scenerii Kościóła OO. Dominikanów będzie można usłyszeć najsłynniejszą sakralną kompozycję Gesualda – Tenebrae Responsoria, poświęconą ostatnim chwilom Chrystusa, w wykonaniu słynnego The Hilliard Ensemble.
10 października o godz. 19.00 w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu przedstawiona będzie też wariacja na temat życia i zbrodni Gesualda – opera Luci mie traditrici Salvatore Sciarrina.
10 października ogodz. 17.00 w Café Nostalgia, na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego będzie można również obejrzeć wspomniany film Śmierć na pięć głosów w reżyserii Wernera Herzoga.