Od 9 do 31 października 2009 roku w gliwickiej Willi Carobędzie można oglądać projekty Carla Gottharda Langhansa – jednego z najwybitniejszych architektów urodzonych na Śląsku, autora symbolu Berlina – Bramy Brandenburskiej.
W październiku Muzeum w Gliwicach zaprezentuje wystawę poświęconą życiu i twórczości Carla Gottharda Langhansa zorganizowaną przez Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze w 2007 r., w dwusetną rocznicę śmierci architekta, twórcy m.in. słynnej Bramy Brandenburskiej. Na wystawie zobaczyć będzie można także po raz pierwszy projekty architektoniczne autorstwa Carla Gottharda Langhansa pochodzące ze zbiorów Muzeum w Gliwicach – projekty teatru (Schauspielhaus) przy Gendarmenmarkt w Berlinie, tworzące wersję alternatywną dla głównej koncepcji, według której powstał w latach 1800-1802 berliński teatr narodowy. Budowla ta spłonęła w 1817 r., a na jej miejscu wybudowano zachowany do dzisiaj obiekt wg planów Karla Friedricha Schinkla.
Na sześciu eksponowanych gliwickich kartach papieru czerpanego o wymiarach 55 x 85 cm można będzie zobaczyć wykonane tuszem, ołówkiem i akwarelą widoki, przekrój oraz rzuty na poziomie różnych kondygnacji projektowanej budowli. Projekty te nie są znane ani polskim, ani niemieckim badaczom. W 2008 r. zostały poddane konserwacji z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy własnych Muzeum w Gliwicach. Wystawie kamiennogórskiej, bogato opisującej oraz ilustrującej życie i twórczość C.G. Langhansa towarzyszy instalacja Stół architekta oraz pokaz multimedialny z wizerunkami dzieł słynnego architekta.
Carl Gotthard Langhans jest jednym z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Urodził się 15 grudnia 1732 roku w Landeshut, dzisiejszej Kamiennej Górze, w rodzinie Gottfrieda Langhansa, nauczyciela, przyrodnika i późniejszego rektora Liceum przy protestanckim Kościele Pokoju w Świdnicy. W 1753 roku rozpoczął studia na wydziale prawa na Uniwersytecie w Halle. Równocześnie pobierał lekcje rysunku oraz poznawał podstawy sztuki budowlanej. Pierwotnie Działał na Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie projektował architekturę rezydencjonalną i sakralną wprowadzając formy klasycystyczne (nowe skrzydło pałacu w Żmigrodzie, pałac Hatzfeldtów we Wrocławiu). Stworzył także nowy typ kościoła ewangelickiego (Głogów, Syców, Wałbrzych, Dzierżoniów, Rawicz). W 1788 roku król FryderykWilhelm II mianował architekta tajnym radcą wojennym i dyrektorem Dworskiego Urzędu Budowlanego w Berlinie. Najsłynniejsze dzieło Carla Gottharda Langhansa to berlińska Brama Brandenburska (1788-1791). Architekt projektował również budowle teatralne (Wrocław, Berlin), wnętrza zamku królewskiego w Berlinie, wnętrza Pałacu Marmurowego i budowle parkowe w Poczdamie.
C.G. Langhans zmarł w 1808 r. w swojej prywatnej posiadłości pod Wrocławiem.
(W tekście wykorzystano informacje z publikacji towarzyszącej kamiennogórskiej wystawie: Jerzy Krzysztof Kos, Carl Gotthard Langhans 1732-1808. Architekt z Kamiennej Góry, Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, Kamienna Góra 2007)
9 października o godz. 18.00 w Willi Caro odbędzie się wykład dr. Jerzego Krzysztofa Kosa Carl Gotthard Langhans – życie i twórczość
Wystawa Carl Gotthard Langhans 1732-1808 . Architekt z Kamiennej Góry, Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, Kamienna Góra 2007:
merytoryczna koncepcja wystawy – dr Jerzy Krzysztof Kos
projekt graficzny plansz – Urszula Gogulska – Kos
instalacja przestrzenna Stół architekta – dr Jacek Kos – artysta plastyk
prezentacja multimedialna Jerzy Kurowski – artysta plastyk
Prezentacja projektów C.G. Langhansa Projekty znalezione w Gliwicach, Muzeum w Gliwicach 2009, kurator – Anna Kwiecień