3 października 2009 roku o godzinie 19.00 w Galerii 2b+r w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Jacka Kasprzyckiego – Historie alternatywne. Ekspozycja będzie czynna do 4 listopada 2009 roku.
Cykle grafik cyfrowych i filmów Lekcja Historii, Alternatywna Rzeczywistość i Potęga Malarstwa składają się na projekt pod nazwą Historie alternatywne. Autor ukazuje tu świat, jaki mógłby być. Co by się stało, gdyby historia potoczyła się nieco inaczej? To nieco, ma kolosalne znaczenie, gdyż od lat jesteśmy karmieni wizjami deterministycznymi. Czy tak jak jest, zawsze musi być i być musiało? Gdyby nie było tak wielkiej erupcji Wezuwiusza może Pompeje byłyby metropolią, a nie Neapol? Gdyby Warszawa nie była zrównana z ziemią i nie było Pałacu Kultury? Gdyby Le Corbusierowi udało się przeforsować swą ideę przebudowy Paryża? Gdyby nie odkryto w roku 1948 złota w San Francisco? A może Wenecja przetrwa globalne ocieplenie? Oto pytania nurtujące autora i odpowiedzi w postaci konkretnych obrazów. A z innej beczki. Gdyby funkcja sztuki była inna – i Myszka Miki Andy Warhola mogła pojawić się na egipskich piramidach, a malarstwo Olgi Boznańskiej i Witolda Wojtkiewicza było tak znane jak Picassa czy Dalego? Ikony światowej sztuki ukazane w kontekście najmniej oczekiwanych pejzaży to następny temat nurtujący artystę.
Jacek Kasprzycki urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Absolwent PWSSP w Poznaniu i PWSFTViT w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współtwórca i redaktor czasopism o sztuce ARTeon i artLUK. Uprawia rysunek, malarstwo i grafikę, wideoart, realizuje filmy autorskie kinematograficzne i zleceniowe o sztuce. Zajmuje się też publicystyką kulturalną. Filmy realizuje wraz z Tamarą Sorbian, reżyserem i scenarzystą filmowym, autorką scenariuszy, obrazów dokumentalnych i animacji. Jest też autorem muzyki do wielu swych realizacji i wykonawcą bluesa. Jego prace cechuje pewna doza pozornej publicystyki, pod warstwą której kryje się sceptycyzm i ironia wobec totalitarnych mechanizmów współcześnie panującej – pozornie demokratycznej kultury.
Wybrane wystawy i festiwale:
- 1976 Malarstwo i Grafika Galeria Nowa Poznań, Polska
- 1979 Młode Malarstwo z Poznania – New Figuration, Vienna, Austria
- 1981 Graveurs Polonais, Liege, Belgium, Mellan Illustration och Kreation, Stockholm, Szwecja
- 1983 First International Print Triennal, SPA, Belgia
- 1984 International Short Film Festival, Kraków, Polska
- 1986 Imagine, Kassel, Germany – NYC, USA
- 1986 7-th World Festival of Animated Films, Zagreb Croatia – Jugoslavia
- 1991 Polish Film Festival, Chicago, USA
- 1996 2nd Festival of European Films, Ankara, Turcja
- 1997 15-th International Festival of Film on Art, Montreal, Kanada
- 1998 The 20-th International Animated Film Festival, Annecy, Francja
- 2001 9th International Media Art Biennale WRO Wrocław Polska
- 2002 Contemporary Polish & Austrian Art Sasiad(ka) – Nachbarin, Wien, Poznań, Warsaw, Austria-Polska
- 2003 Sacrum Częstochowa 2003 Galeria Miejska, Polska
- The Polish Animated & Experimental film, Museum of Modern Art, New York 2003
- 2004 EUROART I Biennale Sztuki, Świnoujście, Polska
- 2005 Schein, Aktion Museum, Mistelbach, Austria
- 2006 Era Nowe Horyzonty Wrocław Polska
- 2007 Lekcja Historii – Alternatywna Rzeczywistość, Galeria Szyperska, Poznań
- 2007 Płótno i Ekran – Galeria Szyperska, Poznań
3 października 2009 roku, godz. 19.00, Galeria 2b+r, Warszawa, ul. Bukowińska 22a