2 października 2009 roku o godzinie 18.30, dzień po otwarciu wystawy Pawła Książka Milcząca utopia w Art Stations, odbędzie się spotkanie z artystą oraz kuratorkami Moniką Branicką i Asią Żak. Formuła spotkania umożliwi otwartą dyskusję z twórcą na temat inspiracji, które dały początek dziełom prezentowanym w Art Stations oraz roli kina, architektury w jego twórczości.
Spotkanie to będzie również doskonałą okazją, by poznać opinie kuratorek, na co dzień właścicielek berlińskiej galerii ŻAK / BRANICKA, na temat promocji młodych polskich twórców oraz ich obecności na międzynarodowym rynku sztuki. Istotny wątek to także znaczenie i wymiar współpracy na linii: kolekcjoner – galeria – artysta, której wyrazem jest właśnie wystawa Silent Utopia.
Kolejnym wydarzeniem zaplanowanym na piątkowy wieczór (o godzinie 20.00 w Studio Słodownia +3) jest projekcja niemego filmu Metropolis, ekspresjonistycznego dzieła Fritza Langa z 1927 roku. Produkcja ta jest ważną inspiracją dla projektu Książka, stanowiącą punkt wyjścia dla artystycznych rozważań na temat związków kina i architektury.
Tytułowe Metropolis to futurystyczne miasto. W jego podziemiach mieszkają robotnicy, którzy swoją pracą zapewniają energię dla funkcjonowania infrastruktury na powierzchni, zamieszkiwanej przez uprzywilejowanych bogaczy. Początek akcji to wątek związany z kiełkującą w podziemiach ideą równouprawnienia, a także zauroczeniem, jakie wywołuje młoda kobieta w mężczyźnie… Chłodno przyjęte w latach 20. dzieło Langa, zaliczane jest obecnie do klasyki kinematografii. Zachwyca przedstawieniem futurystycznej architektury, efektami specjalnymi umożliwiającymi jej ukazanie, a także konstrukcją fabuły. Projekcja filmu z taśmy 35 mm, wprowadzi widzów w klimat epoki, a prezentowany materiał źródłowy stanowić będzie dopełnienie ekspozycji prezentowanej w Art Stations.
Projekt Pawła Książka Milcząca Utopia jest fantazją na temat związków wschodnioeuropejskiego modernizmu z niemieckim niemym kinem ekspresjonistycznym Fritza Langa. Niniejsza odsłona projektu skupia się na filmie Metropolis oraz realizacjach wschodnioeuropejskich architektów okresu międzywojnia. Pierwsza odsłona projektu Milcząca Utopia pokazana została podczas targów Art Basel Statements w Bazylei. Prezentacja w Art Stations Foundation jest kontynuacją tamtejszego pokazu, przy czym tu projekt Książka skonfrontowany jest z materiałami źródłowymi z lat 20. i 30. jak studia i projekty scenograficzne i architektoniczne jednego z największych niemieckich architektów tego okresu – Hansa Poelziga (…) – Monika Branicka
2 października 2009 roku, godz. 18.30, Art Stations w Poznaniu, ul. Półwiejska 42
2 października 2009 roku, godz. 20.00, Studio Słodownia +3 w Poznaniu, ul. Półwiejska 42