15 października 2009 roku o godzinie 18.20 w siedzibie Instytutu Cervantesa w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Wszechświat Brossy. W inauguracji weźmie udział kurator wystawy: Glòria Bordons. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace jednego z najwybitniejszych katalońskich poetów XX wieku, przedstawiciela poezji wizualnej i miejskiej, związany z surrealizmem i dadaizmem Joana Brossy.
To pierwsza wystawa objazdowa po śmierci artysty. Celem wystawy jest zaprezentowanie antologii tego katalońskiego autora, i wszystkich technik, jakimi się posługiwał w swej pracy, zawsze mając za punkt wyjścia poezję. Prezentowane dzieła to wiersze, poezja wizualna, przedmioty, instalacje i tzw. poezja miejska. Tak naprawdę, jak twierdził sam artysta, wszystkie te gatunki są twarzą tej samej piramidy, stąd możemy mówić o autentycznym wszechświecie Brossy.
Joan Brossa (19 stycznia 1919 – 30 grudnia 1998) to najbardziej reprezentatywny poeta z katalońskiej awangardy XX wieku. Zaczął sporadycznie pisać podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). Po powrocie do Barcelony, poznał J.V. Foixa, Joana Miró y Joana Prats. Dzięki ich wsparciu i w zgodzie z linią neosurrealistyczną, Brossa napisał pierwsze sonety, ody i sztuki teatralne, (które nazywał poezją sceniczną). W 1941 roku zrealizował pierwsze poematy wizualne według parametrów futurystycznych. Jego pierwsze dzieło objet trouvé pochodzi z 1943 roku, w 1951 roku prezentuje zbliżenie odległych przedmiotów, a 1956 roku pierwszą instalację (w witrynie sklepowej). W roku 1947 zakłada pismo Dau al Set, wraz z Antonim Tàpies, Modestem Cuixart, Joanem Ponç, Arnauem Puig oraz Joanem Josep Tharrats. W latach 60-tych Brossa eksperymentuje z poezją wizualną i przedmiotami, ta tematyka pozostanie mu bliska do końca jego kariery.
Glòria Bordons jest wykładowcą Uniwersytetu w Barcelonie i patronką Fundacji Joana Brossy, mianowana przez samego poetę. Jest uważana za wielką znawczynię twórczości Brossy. Wszechświat Brossy to już czwarta i jednocześnie największa wystawa dzieł poety, której jest kuratorką i pierwsza taka wystawa o wymiarze międzynarodowym. Poza licznymi pracami krytycznymi dotyczącymi twórczości poetyckiej i plastycznej artysty, Glòria Bordons zainteresowała się również jego dziełami dramatycznymi oraz użytecznością dydaktyczną i interdyscyplinarną poezji, wykorzystującej nowe technologie. Badania te prowadzi w grupie POCIÒ, której przewodniczy. Rezydowała na wielu uniwersytetach, miedzy innymi na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
15 października 2009 roku, godzina 18.20, Instytut Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22, Warszawa
Wystawa czynna do 8 listopada 2009 roku, w godzinach 10.00 – 18.00